TĒMA: Veselība

Vai arodslimību var noformēt bezdarbnieks

J
jautā:
01. martā, 2021
Agnese

Labdien! No 2007. gada līdz 2019. gadam strādāju uzņēmumā. 2017. gadā 4 mēnešus biju uz slimības lapas un pēc tam dekrētā un BKA. Pēc BKA uzrakstīju atlūgumu pēc pašas vēlēšanās. Nevarēju turpināt darbu veselības problēmu dēļ. Šobrīd esmu bezdarbniekos. Vai es kā bezdarbniece varu noformēt arodslimību? Vai man pienākas pabalsti, kas saistīti ar darbspēju zudumu, jo šobrīd esmu bez darba? Ja pienākas, tad par kādu periodu tos aprēķinās? Veselības problēmas sākās jau 2015. gadā, atrodoties darba attiecībās.

A
atbild:
19. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Kārtību, kādā tiek noteikta arodslimības diagnoze, regulē Ministru kabineta 2006. gada noteikumi Nr. 908 “Arodslimību izmeklēšanas un uzskaites kārtība”.

Arodslimību var noformēt gan strādājoša, gan nestrādājoša persona, taču atkarībā no tā atšķirsies sociālās garantijas.

Lēmumu par arodslimības diagnozi pieņem Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Aroda un radiācijas medicīnas centra ārstu komisija arodslimībās.

Ja tiks noteikta arodslimības diagnoze, tas, kādas sociālās garantijas paredzētas, jums pašai būs jānoskaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.