E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22313
Lasīšanai: 3 minūtes

Kas ietilpst vidējā izpeļņā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. februārī, 2021
Deniss

Jautājums par vidējās izpeļņas aprēķinu, ja pēc darba koplīguma mums ir punkts par papildu atvaļinājuma pabalstu, kurš tiek izmaksāts reizi gadā, kad paņemts atvaļinājums. Vai tam jābūt iekļautam vidējās izpeļņas aprēķinā, ja izmaksa ir notikusi sešu mēnešu periodā? Vai jebkuras izmaksas, kas tiek maksātas pēc koplīguma vai darba iekšējiem normatīviem, palielina vidējo izpeļņu?

A
atbild:
15. februārī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Noteiktās situācijās, izmaksājot darbiniekam naudas summas, tās aprēķina, piemērojot vidējo izpeļņu. Vidējās izpeļņas aprēķina kārtību nosaka Darba likuma 75. pants. Piemēram, aprēķinot atvaļinājuma vai papildatvaļinājuma naudu, piemēro vidējās izpeļņas aprēķinu.

Aprēķinot vidējo izpeļņu, normālā situācijā tiek ņemts vērā sešu mēnešu periods un visas šajā laikā darbiniekam saistībā ar darbu izmaksātās summas, tostarp darba alga, piemaksas, prēmijas, virsstundas. Vidējā izpeļņā netiek ieskaitīti darbiniekam šajā periodā izmaksātie pabalsti. Piemēram, ja darba devējs atbilstoši koplīgumam darbiniekam ir izmaksājis pabalstu saistībā ar laulībām, tad šī summa vidējās izpeļņas aprēķinā neietilps. Taču, ja sešu mēnešu periodā pie darba algas ir izmaksātas ikmēneša piemaksas vai saņemta prēmija, tad vidējo izpeļņu aprēķinās no visām nosauktajām summām. Jo lielāka būs kopsumma, jo lielāka vidējā izpeļņa.

Prēmiju izmaksāšanas noteikumi parasti ir uzņēmuma iekšējā kārtībā pieņemts dokuments, kurā tiek noteikta prēmiju saņemšanas kārtība un aprēķināšana. Savukārt piemaksas par papildu darbu, ar darbinieku vienojoties, parasti nosaka konkrētas summas apmērā vai procentuālā apmērā no darba algas. Piemēram, ikmēneša piemaksa 80 eiro apmērā par konkrēta papildu pienākuma izpildi vai 20% apmērā no darbiniekam noteiktās darba algas.

Papildu atvaļinājuma pabalsta apmēru un izmaksas noteikumus arī nosaka darba devējs. Šāds pabalsts, piemēram, var būt gan darbinieka mēnešalgas apmērā, gan piesaistīts konkrētai summai, piemēram, vienai minimālajai algai vai citādi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 151 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU