E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22275
Lasīšanai: 6 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Autoratlīdzības saņēmēji var izvēlēties dažādus nodokļu maksāšanas režīmus

J
jautā:
15. janvārī, 2021
Glorija

Labdien! Vai jūs varētu paskaidrot un sniegt padomu, kā pareizi rīkoties un reģistrēties autoram, kura darbs tiek publicēts ārvalstīs (ar ārvalstu publicētājiem noslēgtu līgumu), ja pats autors dzīvo Latvijā? Kur reģistrēties? Vai autors skaitīsies kā pašnodarbinātais (ja pieņem, ka autoram nav citu ienākumu avotu)? Autors ir bezdarbnieks, kurš vienkārši brīvajā laikā sarakstījis grāmatu angļu valodā un atradis attiecīgu izdevniecību, kas pieņem rakstniekus no visas pasaules. Kā šādā situācijā šim autoram būtu vispareizāk reģistrēties? Ja pieņem, ka grāmatas apstrāde no līguma (ar izdevniecību) noslēgšanas brīža aizņem aptuveni gadu, lai visu grāmatu apstrādātu un noformatētu, un rakstnieks pa to laiku nekādu peļņu no šī līguma nesaņem, kad būtu pareizākais laiks reģistrēties? Kādi nodokļi būtu jāmaksā, ja (sakarā ar noslēgto līgumu starp publicētāju un autoru) publicētājs maksā autoram tikai reizi gadā pēc grāmatas publicēšanas? Vai šādā situācijā nodokļa maksājumu varētu veikt reizi gadā? Otrais variants: ja pieņem, ka pa to laiku autors vēl atsevišķi izdod pašpublicētas grāmatas vai stāstus, blogus, par kuriem saņemtu naudu no individuāliem klientiem (piemēram, internetā individuāla persona vēlās nolīgt kādu rakstnieku vienam rakstiņam vai stāstam). Kādi noteikumi attiektos uz autoru, kurš pats publicē savus darbus, piemēram, vietnē “Amazon”, “Google Books” vai citās vietnēs, kuras neietver nekādus līgumus ar pulicētāju (un autors, piemēram, saņemtu minimālus ienākumus no pašpublicētām grāmatām, teiksim, reizi pāris mēnešos, jo tādi ienākumi nav gluži paredzami)? Vai būtu kāda atšķirība starp to, kā pareizāk autoram sevi reģistrēt nodokļu maksāšanai (un kādiem nodokļiem), piemēram, kā pašnodarbinātajam vai kaut kam citam? Paldies!

A
atbild:
01. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Autoratlīdzība ir ienākums, kuru saņemot ir jāmaksā nodokļi, arī tad, ja ienākumi gūti ārvalstīs.

No 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim autoratlīdzības saņēmējiem nodokļu piemērošanai ir paredzēts pārejas periods, kuram ir noteiktas nodokļu režīma izvēles.

Viena no tām paredz, ka autoratlīdzības saņēmējs var nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs, un tad viņam līdz 2022. gada 28. februārim būs jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā autora ienākumu deklarācija, ja autoratlīdzību būs izmaksājuši vairāki pasūtītāji vai autoratlīdzība saņemta ārvalstīs.

VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) šīs speciālās deklarācijas sagatavē jau būs ievadīti dati, ko ir deklarējuši autoratlīdzības izmaksātāji. Autors varēs pārliecināties, vai visi viņam izmaksāto autoratlīdzību ienākumi ir deklarēti, un norādīt tos, kas nav iekļauti.

Ja autors deklarāciju neiesniegs, tad VID līdz 5. martam aprēķinās nodokli par zināmajiem datiem un uzskatīs, ka deklarācija jau ir iesniegta. VID aprēķinātais IIN būs jāsamaksā līdz 2022. gada 23. jūnijam.

Tas noteikts likuma “Par iedzīvotāju ieenākuma nodokli” pārejas noteikumos.

Īpašajā autora deklarācijā norādītie ienākumi netiks iekļauti vispārējā gada ienākuma deklarācijā. Tas nozīmē: šie autoratlīdzībās saņemtie ienākumi netiks ietverti gada kopējā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamajā ienākumā, netiks piemērota IIN progresīvā likme. Tiem nevarēs piemērot attaisnoto izdevumu normas.

Cita pārejas perioda (1. jūlijs–31. decembris) iespēja paredz reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam, kuram arī ir izvēle: maksāt IIN vispārējā kārtībā un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) kā pašnodarbinātajam vai kļūt par mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju. Abos gadījumos nodokļus maksā tikai pats autors.

Ja autors būs reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs (pašnodarbinātais), tad viņš varēs no ienākumiem atskaitīt nosacītos izdevumus – 25% vai 50% (pamatojumu dokumenti nav nepieciešami) – vai arī atskaitīt faktiskos izdevumus, ja tie ir pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem: čekiem, kvītīm u. c.

Speciālais pārejas perioda režīms no 2022. gada 1. janvāra vairs nebūs spēkā. Autoratlīdzības saņēmējs arī turpmāk varēs reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs. Pašreiz paredzēts, ka nodokļu režīma izvēles būs tādas pašas kā iepriekš – maksāt IIN vispārējā kārtībā (un VSAOI) vai maksāt MUN.

Informācija par nodokļu izmaiņām, tostarp autoratlīdzības saņēmējiem, ir pieejama VID tīmekļa vietnē. Turpat arī VID semināru materiāli un atbildes uz jautājumiem par nodokļu piemērošanu. Tā kā jūsu jautājumā ir izteikti arī pieņēmumi (autors vēl atsevišķi izdod pašpublicētas grāmatas vai stāstus, blogus, par kuriem saņemtu naudu no individuāliem klientiem), ieteicams sekot līdzi VID publicētajai aktuālajai informācijai, tostarp par nodokļu piemērošanu dažādās ienākumu gūšanas situācijās.

Tas, kādos gadījumos jāreģistrē struktūrvienība, izklāstīts Valsts ieņēmumu dienesta informatīvajā materiālā “Struktūrvienības reģistrācija”.

Ja gūsiet ienākumus no autoratlīdzības, par nodokļu maksāšanu konkrētās situācijās būs jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā. Jebkuram nodokļu maksātājam ir iespēja noskaidrot nodokļu piemērošanas jautājumus savā individuālajā situācijā, sazinoties ar VID, tostarp uzdodot jautājumu elektroniskajā deklarēšanas sistēmā, sadaļā “Sarakste ar VID”.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 248 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU