TĒMA: Reģistri

Vai bērnam bez otra vecāka piekrišanas var mainīt uzvārdu

J
jautā:
10. janvārī, 2021
Jevgeņija

Labdien! Esmu šķīrusies ar vīru. Pēc šķiršanās man un bērnam ir bijušā vīra uzvārds. Īstenoju bērna atsevišķu aizgādību. Ja es mainīšu savu uzvārdu uz pirmslaulības uzvārdu, vai varēšu arī bērnam mainīt to bez tēva piekrišanas? Un, ja stāšos jaunā laulībā un mainīšu uzvārdu, vai šādā gadījumā arī bērnam varēs mainīt uzvārdu?

A
atbild:
09. februārī, 2021
Marika Mure
juriste

Izmaiņu veikšanu civilstāvokļa aktu reģistros regulē 18.09.2013. Ministru kabineta noteikumi Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem”, un tie neparedz bērna uzvārda maiņu bez otra vecāka piekrišanas, ja kāds no vecākiem maina savu uzvārdu uz pirmslaulības vai jaunā laulātā uzvārdu.

Atbilstoši noteikumu 135. punktam bērna uzvārda maiņai nepieciešama vecāku piekrišana, tostarp situācijā, kurā jūs kā māte īstenojat atsevišķu aizgādību.

Mainīt bērna uzvārdu, pamatojoties uz jūsu vienpersonisku iesniegumu, bez otra vecāka piekrišanas varētu tad, ja otram vecākam būtu atņemtas aizgādības tiesības.