Uzturlīdzekļu starpības piedziņa no bērna vecāka

J
jautā:
03. janvārī, 2021
Mamma

Labdien! Viena audzinu trīs bērnus. Tēvs par bērniem neliekas ne zinis. Uzturlīdzekļus izmaksā valsts. No 2021. gada palielinās minimālie uzturlīdzekļi par bērnu. Uzturlīdzekļu garantiju fonds man šo starpību nemaksās. Vai man ir jāvēršas tiesā, lai bērni saņemtu minimālos uzturlīdzekļus no tēva puses? Kādas izredzes iegūt starpību no tēva, jo vairāk par minimālajiem uzturlīdzekļiem nedomāju piedzīt?

A
atbild:
12. janvārī, 2021

Jums ir tiesības vērsties tiesā pret bērnu tēvu, lai piedzītu no viņa palielinātus uzturlīdzekļus, ja vēlaties saņemt minimālo uzturlīdzekļu apmēru. Saskaņā ar Civilprocesa likuma 250.19 pantu pieteikums par uzturlīdzekļu piedziņu līdz 2500 EUR tiek skatīts vienkāršotā procedūrā. Pieteikumu, kas ir sagatavots veidlapas veidā, ir iespējams lejupielādēt šeit. Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 3. punkts noteic, ka uzturlīdzekļu piedziņas lietās prasītājs ir atbrīvots no valsts nodevas samaksas par pieteikuma iesniegšanu.

Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 17. panta pirmā daļas nosaka:

Iesniedzējam ir pienākums informēt Fonda administrāciju par apstākļiem, kas ietekmē viņa tiesības saņemt uzturlīdzekļus, ne vēlāk kā triju darba dienu laikā no šo apstākļu iestāšanās dienas, iesniedzot Fonda administrācijai attiecīgu iesniegumu, ja:

1) bērns faktiski neatrodas iesniedzēja aprūpē, izņemot gadījumu, kad iesniegumu ir iesniegusi pilngadīga persona par uzturlīdzekļu izmaksu savam uzturam;

2) pilngadīga persona neturpina iegūt izglītību Latvijas Republikā;

3) iesniedzējam vai bērnam nav deklarētas dzīvesvietas Latvijas Republikā;

4) iesniedzējs ir saņēmis uzturlīdzekļus, tostarp ja uzturlīdzekļu maksājumi veikti ar trešās personas starpniecību (izņemot zvērinātu tiesu izpildītāju), iesniegumā norādot saņemto uzturlīdzekļu apmēru un datumu, kad uzturlīdzekļi saņemti;

5) uzturlīdzekļu izmaksa no Fonda veikta šā likuma 11. pantā noteiktajā kārtībā un parādnieks īsteno bērna aprūpi Civillikuma 177. panta ceturtās daļas un 178. panta otrās daļas izpratnē;

6) bērns stājies laulībā;

7) uzturlīdzekļu izmaksa no Fonda veikta šā likuma 11. pantā noteiktajā kārtībā un spēkā stājies tiesas nolēmums par uzturlīdzekļu piedziņu vai noslēgta vienošanās par uzturlīdzekļiem;

8) tiesas nolēmums, uz kura pamata tiek veikta uzturlīdzekļu izmaksa no Fonda, ir zaudējis spēku vai arī spēkā stājies jauns tiesas nolēmums par uzturlīdzekļu piedziņu bērna uzturam;

9) vienošanās par uzturlīdzekļiem ir izbeigta vai grozīta;

10) persona, kuras vietā iesniedzējs vēlas saņemt uzturlīdzekļus no Fonda, nav bērna vecāks;

11) iestājušies citi apstākļi, kas ietekmē tiesības saņemt uzturlīdzekļus.”

Ja tiesa apmierinās jūsu prasību un tiesas spriedums stāsies likumīgā spēkā un bērnu tēvs maksās uzturlīdzekļus brīvprātīgi vai piespiedu kārtībā, jums par to ir jāinformē Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija.

Pastāv iespēja vērsties tiesā pret bērnu tēvu tikai par starpības summu, kas no valsts puses netiek segta. Prasības pieteikuma priekšmets arī būs uzturlīdzekļu summas piedziņa, un ir nepieciešams norādīt kopējo prasības summu, ko vēlaties piedzīt (piemēram, starpības summa kopā par 12 mēnešu periodu).