Bērnu domājamās daļas vecāku kopīpašumā

J
jautā:
02. janvārī, 2021
Elīna

Dzīvoju kopīpašumā ar civilvīru un diviem kopīgiem bērniem. Vai nelabvēlīgā situācijā šis kopīpašums tiks dalīts tikai starp mums diviem, vai arī bērniem jau pienākas savas domājamās daļas?

A
atbild:
26. janvārī, 2021
Marika Mure
juriste

Lai sniegtu korektu atbildi, vispirms būtu jāsaprot, ko esat domājusi ar jēdzieniem “civilvīrs” un “nelabvēlīga situācija”.

Ja persona, ko dēvējat par civilvīru, ir jūsu laulātais Civillikuma izpratnē, tad situācijā, kurā tiek šķirta jūsu laulība, kopīpašums tiks dalīts starp jums abiem kā laulātajiem, ja tiesā būs iesniegts laulāto mantas dalīšanas pieteikums. Ja nelabvēlīgas situācijas dēļ iestāsies jūsu laulātā nāve, tad viņa kopīpašuma daļatik sadalīta starp jums un bērniem: jums ½ no laulātā daļas, bet otra puses – starp abiem bērniem.

Savukārt, ja jūsu attiecības nav noformētas ar laulības reģistrācijas aktu, attiecībām izirstot, jūs katrs paliksiet ar savām kopīpašuma domājamām daļām. Bet, ja iestāsies jūsu dzīvesdrauga nāve, viņa kopīpašuma domājamo daļu mantinieki būs vienīgi jūsu bērni.