Kas var pārstāvēt nepilngadīgu personu administratīvajā procesā

J
jautā:
13. decembrī, 2020
Laura

Labdien! Vai Administratīvās atbildības likuma ietvaros ir iespējams mainīt nepilngadīgā cietušā pārstāvi? Strīds ir par to, ka pret bērna mātes dzīvesbiedru bērna tēvs policijā iesniedzis iesniegumu par emocionālu un fizisku vardarbību pret bērnu. Nepilngadīgais bērns ar policijas lēmumu ir atzīts par cietušo, bet par viņa pārstāvi ir iecelta māte. Vai bērna tēvam ir jēga rakstīt lūgumu atzīt viņu par cietušā pārstāvi, ja viņš uzskata, ka māte nerīkosies bērna interesēs?

A
atbild:
12. janvārī, 2021
Marika Mure
juriste

Saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 55.panta pirmo daļu nepilngadīgās personas pārstāvis prioritārā secībā var būt:

1) viens no likumiskajiem pārstāvjiem (vecāki, aizbildņi, audžuģimene, bērnu aprūpes iestādes pilnvarota persona);

2) viens no vecvecākiem;

3) pilngadīgs brālis vai māsa;

4) bērnu tiesību aizsardzības iestādes pārstāvis.

Panta otā daļa noteic: ja likumiskais pārstāvis nespēj pilnvērtīgi pārstāvēt nepilngadīgās personas intereses, amatpersona, augstāka amatpersona vai tiesa pieaicina citu pārstāvi, ņemot vērā konkrēto personu iespējas un vēlēšanos patiesi aizsargāt nepilngadīgās personas intereses un ievērojot šā panta pirmajā daļā noteikto prioritāro secību.

Ņemot vērā norādīto, ja uzskatāt, ka lietā ieceltais pārstāvis nespēj, nevar vai negrib objektīvi rīkoties bērna interesēs, argumentējot savu nostāju, ir iespējams lūgt atbildīgo personu vai institūciju pieņemt lēmumu par pārstāvja maiņu.