Ja dati nosūtīti neatbilstošam adresātam

J
jautā:
07. decembrī, 2020
Aivars

Parādu piedziņas kompānija ir aizsūtījusi informāciju par manu parādu uz citu man nezināmas privātpersonas e-pastu ar visiem maniem personas datiem. Vai par šādu rīcību es varu pieprasīt kompensāciju?

A
atbild:
29. decembrī, 2020

Civillikuma ceturtās daļas “Saistību tiesības” 1635. pants noteic, ka katrs tiesību aizskārums, tas ir, katra pati par sevi neatļauta darbība, kuras rezultātā nodarīts kaitējums (arī morālais kaitējums), dod tiesību cietušajam prasīt apmierinājumu no aizskārēja, ciktāl viņu par šo darbību var vainot.

Saskaņā ar Fizisko personu datu apstrādes likuma 26. panta 2. daļu prasība par aizskāruma novēršanu ir ceļama Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā, ja aizskārums radies Vispārīgās datu aizasardzības regulas prasību pārkāpuma dēļ. Prasība ceļama ceļama ne vēlāk kā piecus gadus pēc aizskāruma rašanās dienas, bet, ja aizskārums ir ilgstošs, – no aizskāruma pārtraukšanas dienas.

Tādējādi kompensāciju jūs drīkstat pieprasīt, ja datu izpaušanas dēļ ir aizskartas jūsu tiesības.

Līdz ar to par parādu atgūšanas pakalpojuma sniedzēja rīcību (prettiesisko datu apstrādi) jums ir tiesības ziņot Datu valsts inspekcijai.