TĒMA: Pensijas

Pensionēšanās vecums pakāpeniski paaugstinās

J
jautā:
03. novembrī, 2020
Svetlana Vītiņa

Manā darbavietā sola darbinieku samazināšanu. Sakiet, lūdzu, vai sievietēm invalīdēm uz mūžu pensionēšanās vecums ir samazināts uz vienu gadu. Esmu dzimusi 1962. gada12. maijā, tas nozīmē, ka varēšu pensionēties 2026. gada maijā. Gaidīšu atbildi.

A
atbild:
17. novembrī, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Glušaka, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No 2014. gada 1. janvāra likumā noteiktais pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās par trim mēnešiem ik gadu, līdz 2025. gada 1. janvārī tas būs 65 gadi.

Pakāpeniski līdz 65 gadiem palielinās arī pensionēšanās vecums invalīdēm uz mūžu ar apdrošināšanas stāžu ne mazāku par 20 gadiem, kurām šobrīd ir tiesības pensionēties pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas.

Tādējādi tiesības pensionēties agrāk tiks saglabātas tām invalīdēm uz mūžu, kas 65 gadu vecumu sasniegs līdz 2025. gadam, t.i., kas dzimušas līdz 1960. gada janvārim. Savukārt invalīdēm uz mūžu, kas dzimušas 1960. gada februārī vai vēlāk, vairs nebūs tiesību vecuma pensiju pieprasīt pirms noteiktā pensionēšanās