TĒMA: Veselība

CBD eļļas lietošana

J
jautā:
01. oktobrī, 2020
Laine

Labdien! Bieži internetā atrodama informācija, kurā CBD eļļa tiek popularizēta kā līdzeklis, kas uzlabo noskaņojumu, palīdz pret sāpēm u. tml. Tiek minēts, ka šajā eļļā ir THC (līdz 0,2%). Vai, veicot narkotiku testu, tests uzrāda, ka cilvēks ir lietojis narkotikas? Vai tomēr šis daudzums līdz 0,2% THC ir tik niecīgs, ka šāda veida testos neuzrāda THC esamību? (Kas, ja nemaldos, ir 0,001 nanograms THC uz mililitru). Teiksim, ja ilgstoši lietotu dienā pa pilienam 10% CBD ( 5mg CBD pilienā), kurā THC ir līdz 0,2%, analīzēs THC esamība uzrādītos? Paldies!

A
atbild:
12. oktobrī, 2020
Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs
Inga Landsmane, Narkoloģiskās palīdzības dienesta Ambulatori konsultatīvās nodaļas vadītāja

CBD eļļu, kas satur 0,2% THC, nav atļauts tirgot, jo THC jeb, precīzāk, delta-9-tetrahidrokanabinols, ir psihotropa viela, kas klasificēta atbilstoši 1971. gada 21. februāra Konvencijai par psihotropām vielām. Ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 847 “Noteikumi par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem” THC iekļauts Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru II sarakstā “Ļoti bīstamas narkotiskās vielas un tām pielīdzinātās psihotropās vielas, kuras atļauts izmantot medicīniskiem un zinātniskiem mērķiem”. Darbības ar sarakstā iekļautajām vielām var veikt tikai saskaņā ar Narkotiku likumā noteikto, kad saņemta Zāļu valsts aģentūras izsniegta speciāla atļauja (licence). Turklāt sarakstā iekļautās vielas un zāles pacientiem drīkst izsniegt tikai pret recepti. Citas darbības ar THC, kas neatbilst normatīvo aktu prasībām, ir nelegālas, par ko Valsts policija piemēro administratīvo vai kriminālo atbildību.

Kanabidiols jeb CBD Latvijā nav aizliegts, ja tas ir sintezēts vai iegūts no sējas kaņepēm (Cannabis sativa subsp. sativa), nepārkāpjot Vienotajā konvencijā par narkotiskajām vielām noteikto. CBD eļļas nedrīkst saturēt psihotropo vielu THC. Patērētājus maldinoši ir tīmekļa vietnēs nereti sastopamie apgalvojumi, ka pieļaujams esot THC saturs līdz 0,2%. Šāds THC līmenis nav saistāms ar produktiem, jo ir noteikts tīrumā augošiem kaņepju augiem, lai lauksaimnieki varētu saņemt platību maksājumus par rūpnieciskām vajadzībām audzētām sertificētu šķirņu kaņepju platībām atbilstoši Regulas Nr. 73/2009 39. pantam.

Ārstniecisku īpašību piedēvēšana CBD eļļām ir nepamatota, jo Latvijā nav reģistrētas un Latvijas zāļu reģistrā nav iekļautas zāles, kuru sastāvā ir aktīvā viela kanabidiols jeb CBD.

CBD saturošus produktus patlaban nav atļauts laist tirgū kā pārtikas produktus.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs paskaidro: veicot testus THC vai tā metabolītu noteikšanai cilvēka bioloģiskajā vidē (urīna analīzēs), tests uzrāda pozitīvu reakciju, ja THC līmenis sasniedz noteikšanas robežu 50 ng/ml. CBD saturošās eļļās THC tiek uzrādīts līdz 0,3%. Teorētiski tests var dot pozitīvu reakciju, ja eļļa tiek lietota regulāri un lielākās devās. Minētajā gadījumā iespējamība, ka tests būs pozitīvs, ir niecīga.