E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21112
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Par nepilngadīgā tiesībām piedalīties tiesas procesā

J
jautā:
09. septembrī, 2020
g

Jauniete (17 gadi) grib pati ierasties un sniegt liecību tiesā kriminālprocesā, kurā viņu pārstāv bāriņtiesa. Tiesā uz mutisku atbildētāja jautājumu, vai jauniete var piedalīties, bāriņtiesas pārstāve kategoriski pieprasa tiesai to neatļaut, jo meitenei jau esot psiholoģiskas traumas. Jauniete nepiekrīt apsūdzībām, ko izvirzījusi bāriņtiesa pret it kā pāridarītāju. Viņa apgalvo, ka liecības devusi bāriņtiesas ietekmē un grib pati tiesā piedalīties. Kā rīkoties? Vai viņa pati var iesniegt iesniegumu, vai arī tas jādara mātei (viņas juridiskajai pārstāvei)? Atbildētājam nav advokāta.

A
atbild:
15. septembrī, 2020
Olga Lauva
juriste

No jūsu jautājuma izklāsta izriet, ka kriminālprocesā jauniete, iespējams, ir cietušā statusā.

Nepilngadīgais ir īpaši aizsargājams cietušais (skatīt Kriminālprocesa likuma 96.1 panta pirmās daļas 1. punkts).

Īpaši aizsargājamam cietušajam ir tiesības ar procesa virzītāja atļauju piedalīties procesuālajās darbībās kopā ar uzticības personu vai pārstāvi, ja vien tā nav persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess, aizturētais, aizdomās turētais vai apsūdzētais (skatīt Kriminālprocesa likuma 96.1 panta piekto daļu).

Cietušā pamattiesības kriminālprocesā noteiktas 97.1 pantā. Cietušajam ir tiesības piedalīties kriminālprocesā, lietojot valodu, kuru viņš prot, ja nepieciešams, izmantot tulka palīdzību. Ja cietušais savas tiesības īsteno ar pārstāvja starpniecību, tad pārstāvim ir visas cietušā tiesības.

15 gadu vecumu sasnieguša nepilngadīgā cietušā pārstāvis izmanto tiesības kopā ar savu pārstāvamo. Juridiskās palīdzības sniegšana nepilngadīgajam cietušajam un nepilngadīgā cietušā pārstāvim ir obligāta kriminālprocesā par noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar vardarbību, ko nodarījusi persona, no kuras nepilngadīgais cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs, vai par noziedzīgu nodarījumu pret tikumību vai dzimumneaizskaramību (skatīt Kriminālprocesa likuma 108. panta piekto daļu).

Ņemot vērā iepriekš minēto un pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 60.2 panta trešo prim daļas 1., 2. punktu, nepilngadīgajam ir tiesības piedalīties procesuālajās darbībās kopā ar pārstāvi, kā arī piedalīties procesuālajās darbībās kopā ar uzticības personu, tas ir, piedalīties tiesas procesā, kā arī sniegt tiesā liecības.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU