Vai dāvinājuma līgumā var norādīt mazāku vērtību par kadastrālo

J
jautā:
01. augustā, 2020
Arvids

Vēlos uzdāvināt savu īpašumu (māju un zemi) brāļa mazmeitai. Vai dāvinājuma līgumā varu norādīt mazāku vērtību par kadastrālo, un vai būs jāmaksā 0,5% vai 3% liela valsts nodeva?

A
atbild:
13. oktobrī, 2020
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Ilze Popele, zvērināta notāre

Dāvinājuma līgumā līdzēji paši ir tiesīgi noteikt dāvanas vērtību, un tā var būt gan zemāka, gan arī augstāka par dāvināmā nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību. Nekustamā īpašuma atsavināšanai uz dāvinājuma līguma pamata tiek piemērota valsts nodeva 3% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības. Par nekustamā īpašuma vērtību uzskatāms augstākais novērtējums, salīdzinot līgumā norādīto nekustamā īpašuma vērtību (atsavināšanas summu) un attiecīgā nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību. Ja nekustamā īpašuma sastāvā ir mežs, tad pie kadastrālās vērtības vēl tiek pieskaitīta arī mežaudzes vērtība. Tādēļ, pat ja līgumā dāvanas vērtība tiks norādīta zemāka par kadastrālo vērtību, valsts nodeva tiks aprēķināta no augstākās vērtības. Dāvinātāja brāļa mazmeitai valsts nodeva būs jāmaksā 3% apmērā. Valsts nodeva 0,5% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības tiek piemērota dāvinātāja bērniem, laulātajiem, vecākiem, brāļiem, māsām, pusbrāļiem, pusmāsām, mazbērniem, mazmazbērniem un vecvecākiem.