E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20701
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Saimnieciskās darbības veicēja izdevumi par kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem

J
jautā:
17. jūlijā, 2020
Māra

Esmu pašnodarbinātā, vēlos apmeklēt kvalifikācijas paaugstināšanas kursus. Likumā par IIN teikts, ka šāds izdevums ir attaisnojams, tāpēc nav apliekams ar IIN. Vai saimnieciskās darbības uzskaites žurnālā šo izdevumu minēt kā izdevumu, kas nav attiecināms uz nodokļa aprēķināšanu? Vai, maksājot VSAOI par ceturksni, kurā ir veikta apmaksa par kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem, šo summu var skaitīt saimnieciskajos izdevumos?

A
atbild:
30. jūlijā, 2020
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Fiziskā persona, kas veic saimniecisko darbību, ir tiesīga ietvert ar saimnieciskās darbības ienākuma gūšanu saistītajās izmaksās izdevumus, kas ir nepieciešami saimnieciskās darbības  nodrošināšanai (minētajā situācijā: kvalifikācijas paaugstināšanas kursi, ja tie ir nepieciešami saimnieciskajai darbībai) (Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumu Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 78. punkts).

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām noteiktais saimnieciskās darbības izdevumu atskaitīšanas ierobežojums (80% no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem) piemērojams, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Tādējādi, aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli no saimnieciskās darbības, izdevumos jūs varēsiet iekļaut ne vairāk kā 80% no samaksātas summas par kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem. Izdevumu ierobežojuma apmēru nepiemēro par pirmo gadu, kurā reģistrēta saimnieciskā darbība, un par nākamo gadu, kā arī par gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība (likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta 3.daļa).

Ja izdevumi par kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem būs iekļauti saimnieciskās darbības izdevumos, tad tos nevarēs iekļaut gada ienākumu deklarācijā kā fiziskās personas attaisnotos izdevumus.

Savukārt pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanas nolūkiem, nosakot mēneša iemaksu objektu, minētais 80% izdevumu ierobežojums netiek piemērots. Tādējādi, nosakot obligāto iemaksu objektu par konkrēto mēnesi, kurā ir veikta apmaksa par kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem, šo summu jūs varat iekļaut pilnā apmērā.

Persona, kas ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja, ierakstiem izmanto iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja žurnālu (1. pielikums) (Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumu Nr. 188 “Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” 4. punkts).

Žurnāla 20.1 ailē “Izdevumi, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem, iekļaujami ierobežotā apmērā” norāda citus izdevumus, kas saistīti ar ieņēmumu gūšanu no citiem saimnieciskās darbības veidiem, bet saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” izdevumos ir iekļaujami, piemērojot ierobežojumu 80% apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem (šajā punktā norādīto izdevumu ierobežojuma summu aprēķina pēc taksācijas gada beigām, veicot izdevumu precizēšanu) (Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumu Nr. 188 “Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” 20.20.2 apakšpunkts).

Tādējādi pašnodarbinātajai personai samaksātās naudas summas par kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem, ja tie nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai, žurnālā jānorāda 20.1 ailē “Izdevumi, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem, iekļaujami ierobežotā apmērā”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU