TĒMA: Tieslietas

Francijā noslēgtas laulības šķiršana Latvijā

J
jautā:
17. jūlijā, 2020
Ieva

Labdien! Vai Latvijā var šķirt laulību, kas 2011. gadā tika noslēgta Francijā ar pakistānas pilsoni (laulība nav bijusi fiktīva)? Es jau 7 gadus dzīvoju Latvijā, esmu Latvijas pilsone. Ar laulāto nav nekādu kontaktu jau vairākus gadus. Vēlos šķirt laulību. Paldies!

A
atbild:
21. janvārī, 2021
Marika Mure
juriste

Jūsu situācijā laulības šķiršanas lietas piekritība skatāma pēc Eiropas Padomes 2003. gada 27. novembra regulas (EK) Nr. 2201/2003 par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par regulas (EK) Nr. 1347/2000 atcelšanu. Regulas 3. panta pirmā daļa noteic, ka lietas, kas saistītas ar laulības šķiršanu, laulāto atšķiršanu un laulības atzīšanu par neesošu, piekrīt tās dalībvalsts tiesām, kuras teritorijā atrodas:

  • laulāto pastāvīgā dzīvesvieta;
  • laulāto pēdējā pastāvīgā dzīvesvieta, ja viens no tiem arvien tur dzīvo;
  • atbildētāja pastāvīgā dzīvesvieta;
  • laulāto kopīga pieteikuma gadījumā viena vai otra laulātā pastāvīgā dzīvesvieta;
  • prasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, ja viņš tur pastāvīgi dzīvojis vismaz gadu tieši pirms prasības iesniegšanas;
  • prasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, ja viņš tur pastāvīgi dzīvojis vismaz sešus mēnešus tieši pirms prasības iesniegšanas un tam ir šīs dalībvalsts piederība vai, Apvienotās Karalistes vai Īrijas gadījumā, “domicils” šajā dalībvalstī.

Ņemot vērā, ka jūs Latvijā dzīvojat 7 gadus, prasību par laulības šķiršanu iespējams celt arī Latvijas tiesā, ievērojot Civilprocesa likuma 128. pantā un 235.1 pantā noteiktās informācijas iekļaušanu prasības pieteikumā.

Tomēr šajā gadījumā prasības pieteikuma sagatavošanu ieteicams uzticēt attiecīgās jomas speciālistam – juristam.