TĒMA: Tieslietas

Valsts policijai ir vairāki konta numuri

J
jautā:
14. maijā, 2020
Raimonds

Labdien! Man šā gada martā Valsts policija uzlika administratīvo sodu par CSN pārkāpumu: ātruma pārsniegšanu (40 eiro). Sodu samaksāju 3 dienu laikā, bet, izrādās, pārskaitīju uz nepareizo Valsts kases kontu (tajā jāskaita radara fiksēto pārkāpumu sodi). Šobrīd man liek samaksāt jau paaugstināto sodu (80 eiro), jo sodu laikus neesmu pārskaitījis uz pareizo kontu. Vai es šo naudu varu atgūt? Uzskatu, ka paaugstināto sodu neesmu pelnījis, jo samaksāju laikus un Valsts kase mums ir viena. Paldies!

A
atbild:
08. jūnijā, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Administratīvo pārkāpumu protokolā bija jābūt informācijai, uz kādu konkrēti Valsts kases kontu jāsamaksā piemērotais naudas sods, kas fiksēts ar fotoradaru.

Valsts policijai tik tiešām ir vairāki konta numuri, kas atšķiras atkarībā no piemērotā soda vai nepieciešamā pakalpojuma, proti:

  • naudas sodi, ko piemēro Valsts policija par pārkāpumiem ceļu satiksmē, kas fiksēti ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli;
  • naudas sodi, ko piemēro Valsts policija, izņemot Satiksmes uzraudzības biroju (Ceļu policiju);
  • naudas sodi, ko piemēro Valsts policija par pārkāpumiem ceļu satiksmē;
  • naudas sodi, ko uzliek Valsts policija par pārkāpumiem ceļu satiksmē, kas fiksēti ar pārvietojamām ātruma kontroles mērierīcēm, neapturot transportlīdzekli (fotoradariem);
  • par stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem, ko piemēro Pašvaldības policija (tikai Rīgas teritorijā, sīkāk skatīt šeit);
  • maksājumi, kas saistīti ar alkohola koncentrācijas, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmes konstatēšanai veiktajām pārbaudēm;
  • valsts nodevas samaksa licences saņemšanai;
  • valsts nodevas samaksa par visa veida ieroču atļauju izsniegšanu;
  • valsts nodevas samaksai detektīva, pirotehniķa vai spridzinātāja sertifikāta saņemšanai;
  • valsts nodevas samaksa par sertifikāta izsniegšanu;
  • maksājumi par Kriminālistikas pārvaldes pakalpojumiem (kādiem – skatīt šeit);
  • garantijas naudas iemaksa.

Attiecīgi par atšķirīgiem pakalpojumiem vai dažādu sodu apmaksu maksājumi veicami uz dažādiem kontiem. Tāpat jāņem vērā, ka konti papildus vēl atšķirsies gadījumos, kad sodu piemēro Valsts policija vai pašvaldības policija, savukārt, veicot maksājumu, tā mērķī obligāti jānorāda protokola numurs.

Naudas sodu, ko uzliek Valsts policija par pārkāpumiem ceļu satiksmē, kas fiksēti ar pārvietojamām ātruma kontroles mērierīcēm, neapturot transportlīdzekli (fotoradariem), jāieskaita šādā kontā:

Saņēmējs: VALSTS KASE

Reģistrācijas Nr. 90000050138

Saņēmēja Banka: VALSTS KASE

Bankas Kods: TRELLV22

Konta Nr. LV70TREL1060141015100

Maksājuma mērķis: Nr.0520000000 vai VL00000000, AA0000

Ekonomiskās klasifikācijas kods (EEK): 10151

Saskaņā ar Valsts kases mājaslapā sniegto informāciju valsts budžeta ieņēmumu kontus administrē Valsts ieņēmumu dienests, kā arī sniedz konsultācijas par nodokļu, nodevu un soda naudu atmaksas jautājumiem. Ja maksājums veikts uz kādu no valsts budžeta ieņēmumu kontiem Valsts kasē LVxxTREL106xxxxxxxxxx, jāvēršas pie Valsts ieņēmumu dienesta, zvanot uz informatīvo tālruni 67120000 vai sūtot e-pastu uz VID.konsultanti@vid.gov.lv.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 297.2 pants paredz, ka valsts budžetā pārmaksāto vai nepareizi iemaksāto naudas soda summu, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienestam iesniegtu naudas soda maksātāja iesniegumu, atmaksā Valsts ieņēmumu dienests 15 darba dienu laikā no tās institūcijas (amatpersonas) rakstveida atzinuma saņemšanas, kura pieņēmusi lēmumu par naudas soda uzlikšanu.

Nepareizi iemaksāto naudas soda summu atmaksā, ja iesniegums iesniegts 3 gadu laikā no dienas, kad maksājums saņemts valsts vai pašvaldības budžetā. Ja naudas soda maksātājs minētajā termiņā nav iesniedzis iesniegumu, pārmaksāto vai nepareizi iemaksāto naudas soda summu neatmaksā.

No jautājuma var secināt, ka jums piemērota nosacīta daļēja atbrīvošana no naudas soda samaksas, proti, varējāt maksāt pusi no piemērotā naudas soda. Vienlaikus LAPK 276.1 panta ceturtā daļa paredz, ka, piemērojot nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas soda samaksas, institūcija (amatpersona) informē administratīvi sodīto personu par tās pienākumu 15 dienu laikā samaksāt lēmumā par administratīvā soda uzlikšanu noteikto naudas sodu 50% apmērā. Ja administratīvi sodītā persona izpilda šo nosacījumu, tā tiek atbrīvota no pārējās naudas soda daļas samaksas. Ja nosacījums netiek izpildīts, uzliktais naudas sods maksājams pilnā apmērā.

Tā kā policija nav saņēmusi pusi no noteiktā naudas soda, proti nav izpildīti visi nosacījumi, jums, visticamāk, ir piemērots naudas sods pilnā apmērā.

No jautājuma nav saprotams, vai paaugstinātais sods ir Valsts policijas lēmums (administratīvais akts). Ja tas ir administratīvais akts, tad atbilstoši Administratīvā procesa likumam (APK) varat mēģināt to  apstrīdēt viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas, bet, ja rakstveidā izdotajā administratīvajā aktā nav norādes, kur un kādā termiņā to var apstrīdēt, – viena gada laikā no tā spēkā stāšanās dienas.

Privātpersona, kuras tiesības vai tiesiskās intereses attiecīgais administratīvais akts ierobežo var šo administratīvo aktu apstrīdēt viena mēneša laikā no dienas, kad privātpersona par to ir uzzinājusi, bet ne vēlāk kā viena gada laikā no attiecīgā administratīvā akta spēkā stāšanās dienas.

Ja administratīvā akta apstrīdēšanas iesniegums iesniegts, nokavējot apstrīdēšanas termiņu, un tā iesniedzējs nav lūdzis procesuālā termiņa atjaunošanu, augstāka iestāde, saņemot apstrīdēšanas iesniegumu, atsaka tā izskatīšanu pēc būtības. Arī šādu lēmumu var pārsūdzēt mēneša laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas.

Proti, APK 77. panta pirmajā daļā noteikts, ka iesniegumu par administratīvā akta apstrīdēšanu var iesniegt rakstveidā vai mutvārdos iestādei, kura izdevusi šo aktu. Ja iesniegums izteikts mutvārdos, iestāde tūlīt noformē to rakstveidā un iesniedzējs paraksta. Ja rakstveidā iesniegtajā iesniegumā ietvertais pamatojums administratīvā akta nepareizībai ir apjomīgs, iestāde var lūgt iesniedzējam iesniegt tā kopsavilkumu.

Ja tas nav administratīvais akts, bet administratīvā pārkāpuma procesā pieņemts lēmums, tad atbilstoši LAPK 279. pantam administratīvā pārkāpuma lietā pieņemto institūcijas (amatpersonas) lēmumu var pārsūdzēt augstākā iestādē (piemēram, protokolā norādītās amatpersonas priekšnieks) persona, kura saukta pie administratīvās atbildības, taču sūdzību administratīvā pārkāpuma lietā var iesniegt 10 darba dienu laikā no pilna lēmuma paziņošanas dienas.

Vienlaikus jānorāda, ka juridiski kļūdu pieļāvāt jūs, izņemot gadījumu, ja administratīvā pārkāpuma protokolā nebija norādīta informācija par to, kur pārskaitāms naudas sods.