Lasīšanai: 1 minūte

Rīcība citas personas vārdā

J
jautā:
14. maijā, 2020
.

Māja, zeme un ganāmpulks pieder dēlam, viņš uz kādu laiku plāno izbraukt no valsts. Vai viņa mātei, kura dzīvo dēla mājā, šajā laikā būs nepieciešama pilnvara, lai kārtotu ikdienas darbus saistībā ar īpašumu un ganāmpulku (zemes nodokļa nomaksa, lopu pārdošana u. c.)? Ja būs vajadzīga pilnvara, vai ienākumus no saimnieciskās darbības turpinās gūt dēls vai tie skaitīsies mātei?

A
atbild:
21. maijā, 2020

Lai rīkotos ar svešas personas mantu, ir nepieciešams attiecīgs pilnvarojums, t. i., rakstveidā izdota pilnvara. Civillikuma 2289. pants noteic, ka ar pilnvarojuma līgumu viena puse (pilnvarnieks, uzdevuma ņēmējs) uzņemas izpildīt otrai (pilnvaras devējam, pilnvarotājam, uzdevuma devējam) zināmu uzdevumu, bet pilnvaras devējs apņemas pilnvarnieka rīcību atzīt sev par saistošu.

Ieņēmumi (ienākumi) no saimnieciskās darbības, kas tiks gūti uz šāda pilnvarojuma pamata, tiks uzskatīti par pilnvaras devēja (mantas īpašnieka) ienākumiem.