TĒMA: Veselība

Medikamentu iegāde internetā

J
jautā:
10. maijā, 2020
Mārtiņš

Labdien! Kas draud cilvēkam, kurš internetā iegādājas steroīdus personīgai lietošanai?

A
atbild:
20. maijā, 2020

Saskaņā ar Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumu Nr. 416 “Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība” 106.1. punktu fiziskai personai nav atļauts:

106.1. personiskai lietošanai ievest no ārvalstīm narkotiskos analgētiķus, jaunās psihoaktīvās vielas un aktīvās vielas;

106.2. saņemt pasta sūtījumā:

106.2.1. narkotiskos analgētiķus, jaunās psihoaktīvās vielas un aktīvās vielas;

106.2.2. anaboliskos steroīdus, testosteronus, augšanas hormonus vai to analogus.

106.Šo noteikumu 106.1. apakšpunktā minētajā gadījumā personiskai lietošanai paredzētais zāļu daudzums ir ekvivalents:

106.1. 12 mēnešu lietošanai, ja zāles ieved vai saņem pasta sūtījumā no Eiropas Ekonomikas zonas valsts;

106.2. 14 dienu lietošanai, ja anabolisko steroīdu, testosteronu, augšanas hormonu vai to analogu ieved no Eiropas Ekonomikas zonas valsts;

106.3. sešu mēnešu lietošanai, ja zāles ieved no trešās valsts.

106.3 Ja šo noteikumu 106.1. apakšpunktā minētajā gadījumā:

106.3 1. zāļu daudzums pārsniedz par katrām zālēm trīs zāļu iepakojuma (primārais, sekundārais) vienības, zāļu lietošanu pamato personas rakstisks apliecinājums ar norādi par zāļu lietošanu personiskām vajadzībām un apliecinājums, ka zāles nav narkotiskie analgētiķi, jaunās psihoaktīvās vielas, aktīvās vielas, kā arī anaboliskie steroīdi, testosteroni, augšanas hormoni vai to analogi (ja zāles saņem pa pastu) un ka persona uzņemas atbildību par šo zāļu lietošanu. Anabolisko steroīdu, testosteronu, augšanas hormonu vai to analogu ievešanu pamato recepte vai ārstniecības iestādes izdots dokuments.

Uz jautājumu par atbildību, kas paredzēta par minēto moteikumu pārkāpšanu, atbilde meklējama normatīvajos aktos. Piemēram, Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 46 1 panta 6. daļā: par zāļu un aktīvo vielu importēšanas, ražošanas, kontroles vai izplatīšanas noteikumu pārkāpšanu uzliek naudas sodu: fiziskajām personām līdz trīsdesmit pieciem eiro, bet juridiskajām personām: no četrsimt trīsdesmit līdz septiņtūkstoš simt eiro, konfiscējot zāles vai aktīvās vielas vai bez konfiskācijas.