TĒMA: Mājoklis

Kā pārņemt mājas lietu

J
jautā:
07. maijā, 2020
Anita

Vai daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašniekiem, izveidojot biedrību, lai pārņemtu mājas apsaimniekošanu, ir tiesības pieprasīt no iepriekšējā apsaimniekotāja mājas lietu?

A
atbild:
11. maijā, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 8. pants paredz, ka mājas lieta ir iekārtojama par katru dzīvojamo māju. Mājas lieta glabājas pie dzīvojamās mājas īpašnieka, bet, ja mājai ir vairāki īpašnieki, – pie pārvaldnieka, ja pārvaldīšanas līgumā nav noteikts citādi. Mājas lietas vešanas un aktualizācijas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 908 “Mājas lietas vešanas un aktualizēšanas noteikumi”.

LV portāla skaidrojumā “Kā dzīvokļu īpašniekiem pārņemt māju savā valdījumā” norādīts: lai dzīvokļu īpašnieki pārņemtu māju savā valdījumā, ir jāveic noteiktas darbības:

  • Uzņēmumu reģistrā jāreģistrē Dzīvokļu īpašnieku biedrība vai jānoslēdz koplīgums;
  • līdzšinējam valdītājam jāiesniedz pieteikums un nepieciešamo dokumentu kopums mājas pārņemšanai;
  • pēc lēmuma iegūšanas ir jānoslēdz nodošanas un pieņemšanas akts un jāpārņem mājas lietas;
  • sākas tālākā valdīšana – vai nu nolīgstot profesionālu komersantu, vai arī turpmāk darbus organizējot pašiem.

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 12. panta 3. daļa nosaka: izbeidzoties pārvaldīšanas tiesiskajām attiecībām, pārvaldniekam (valsts dzīvojamās mājas valdītājam vai pašvaldībai) ir pienākums mēneša laikā, ja pārvaldīšanas līgumā nav noteikts citādi, ar nodošanas un pieņemšanas aktu nodot dzīvojamās mājas īpašniekam:

  • lietvedību;
  • ieņēmumu un izdevumu pārskatu uz nodošanas un pieņemšanas aktā norādīto dienu;
  • neizlietotos uzkrājumus (mantu, finanšu līdzekļus, tajā skaitā naudu u. c.) uz nodošanas un pieņemšanas akta parakstīšanas dienu;
  • pārvaldīšanas laikā par dzīvojamās mājas īpašnieka līdzekļiem iegūto mantu un pārvaldniekam valdījumā vai lietošanā nodoto mantu;
  • uz pārvaldīšanas uzdevuma pamata iegūtās dzīvojamās mājas īpašnieka saistības;
  • citas saistības un lietas saskaņā ar pārvaldīšanas līguma noteikumiem.

Šī informācija ir ietverta mājas lietā, kas atbilstoši Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumam iekārtojama par ikvienu dzīvojamo māju.