E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19943
Lasīšanai: 5 minūtes
3
3

Ja vecākiem jāsalāgo maternitātes un citu pabalstu saņemšana

J
jautā:
20. aprīlī, 2020
Diāna

Labdien! Esam izlēmuši pieprasīt vecāku pabalstu no bērna piedzimšanas brīža, un to pieprasīs bērna tētis, kurš arī turpinās strādāt, savukārt BKA plānoju atrasties es (bērniņa mamma). Tētis arī plāno pieteikties paternitātes pabalstam par 10 kalendārajām dienām. Vai vecāku pabalstu un paternitātes pabalstu var saņemt vienlaikus? Ja vecāku pabalstu un paternitātes pabalstu vienlaikus saņemt nevar, vai tas nozīmē, ka tētis vecāku pabalstu var pieprasīt tikai pēc tam, kad pagājušas bērna piedzimšanas atvaļinājuma 10 dienas? Vai es kā mamma varu pieprasīt daļēju maternitātes II daļas pabalstu par 10 dienām, kuru laikā tētis ir atvaļinājumā saistībā ar bērna piedzimšanu, saņem paternitātes pabalstu, bet vēl nesaņemam vecāku pabalstu? Vai pabalstiem var pieteikties ar standarta iesniegumu VSAA portālā latvija.lv? Vai tad, ja tētis pieprasa vecāku pabalstu no bērna piedzimšanas dienas/pēc bērna piedzimšanas atvaļinājuma beigām, man ir jāatsakās no maternitātes pabalsta II daļas izmaksas? Vai tad, ja neizmantoju maternitātes II daļas pabalstu un vecāku pabalstu saņem bērniņa tētis, man tāpat var būt aktīva B lapa un varu atrasties BKA? Liels paldies!

A
atbild:
30. aprīlī, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Solvita Sukure, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

1. Vai vecāku pabalstu un paternitātes pabalstu var saņemt vienlaikus?

Ja tētim līdz bērna divu mēnešu vecumam būs piešķirts 10 kalendāro dienu atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu un viņš pieprasīs paternitātes pabalstu, šis pabalsts viņam tiks piešķirts, bet vecāku pabalsts par minētā atvaļinājuma laiku tiks izmaksāts 30% apmērā. 

2. Ja vecāku pabalstu un paternitātes pabalstu vienlaikus saņemt nevar, vai tas nozīmē, ka tētis vecāku pabalstu var pieprasīt tikai pēc tam, kad pagājušas bērna piedzimšanas atvaļinājuma 10 dienas?

Skat. atbildi uz 1. jautājumu.

3. Vai es kā mamma varu pieprasīt daļēju maternitātes II daļas pabalstu par 10 dienām, kuru laikā tētis ir atvaļinājumā saistībā ar bērna piedzimšanu, saņem paternitātes pabalstu, bet vēl nesaņemam vecāku pabalstu? Vai pabalstam var pieteikties ar standarta iesniegumu VSAA portālā latvija.lv?

Mamma var pieprasīt maternitātes pabalstu, par kādu periodu vēlas. Par vienu un to pašu laika posmu tētis var saņemt paternitātes pabalstu, mamma: maternitātes pabalstu.

Savukārt vecāku pabalstu nepiešķir par bērnu, ja sakarā ar tā piedzimšanu ir piešķirts maternitātes pabalsts par to pašu laikposmu. Tas nozīmē, ka tētim vecāku pabalstu piešķirs ar dienu, kad tiks pārtraukta maternitātes pabalsta izmaksa mātei.

Iesniegumu var iesniegt portālā latvija.lv, izvēloties e-pakalpojumu “Iesniegums iestādei” un norādot, par kādu periodu vēlaties saņemt maternitātes pabalstu, kā arī norādot konkrētu datumu, no kura vēlaties atteikties no pabalsta. Standarta iesniegums nederēs, jo tur šāda iespēja nav paredzēta.

4. Vai tad, ja tētis pieprasa vecāku pabalstu no bērna piedzimšanas dienas/pēc bērna piedzimšanas atvaļinājuma beigām, man ir jāatsakās no maternitātes pabalsta II daļas izmaksas?

Skat. atbildi uz 3. jautājumu.

5. Vai tad, ja neizmantoju maternitātes II daļas pabalstu un vecāku pabalstu saņem bērniņa tētis, man tāpat var būt aktīva B lapa un varu atrasties BKA?

Māmiņa var atrasties dzemdību atvaļinājumā un pēc tam bērna kopšanas atvaļinājumā, nesaņemot valsts sociālās apdrošināšanas pabalstus. Darba nespējas lapa B sakarā ar dzemdībām ir kā attaisnojošs dokuments darba devējam, kāpēc nevarat atgriezties darbā.

Ja māmiņa atteiksies no maternitātes pabalsta (iesniedzot iesniegumu VSAA par atteikšanos no pabalsta), lai bērna tēvs varētu saņemt vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu, tad atteikšanās no pabalsta saņemšanas neietekmēs darba devēja piešķirtos atvaļinājumus un darba ņēmēja tiesības tos izmantot Darba likumā noteiktajā kārtībā un termiņā.

Ikvienam darbiniekam, gan bērna mātei, gan bērna tēvam, ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu.

Der zināt! Neatkarīgi no tā, ka ģimenes valsts pabalstu piešķir no bērna viena gada vecuma sasniegšanas, viens no bērna vecākiem šo pabalstu var pieprasīt tūlīt pēc bērna piedzimšanas, lai vēlāk, rūpējoties par bērnu, neaizmirstu to izdarīt. Pabalstam var ērti pieteikties portālā latvija.lv, izmantojot standarta veidlapu (“Iesniegums ģimenes valsts pabalsta un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta piešķiršanai”).

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU