Pabalsti bērnu vecākiem

J
jautā:
01. februārī, 2020
Evija

Kādus pabalstus var saņemt pēc bērna piedzimšanas? Vai ir jāizvēlas starp kādu?

A
atbild:
11. februārī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Pabalsti bērnu vecākiem ir vairāki, un daļa no tiem tiek piešķirti sociāli apdrošinātiem vecākiem.

  1. Pēc bērna dzimšanas māmiņai, kas līdz tam strādājusi, tiek izmaksāta maternitātes pabalsta otrā daļa (pēcdzemdību atvaļinājums).
  2. Bērna tēvam, kas ir sociāli apdrošināts saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” un ir nodarbināts – darba ņēmējs (arī mikrouzņēmuma darbinieks), pašnodarbinātais, kurš faktiski veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, pašnodarbinātā laulātais, kurš brīvprātīgi pievienojies sociālajai apdrošināšanai, – ir tiesības saņemt paternitātes pabalstu un izmantot 10 dienu ilgu paternitātes atvaļinājumu. Vairāk informācijas par to – VSAA vietnē.
  3. Vienam no vecākiem tiek izmaksāts vienreizējs bērna piedzimšanas pabalsts. Tiesības saņemt bērna piedzimšanas pabalstu ir Latvijā pastāvīgi dzīvojošiem Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem, ārvalstniekiem un bezvalstniekiem, kuriem piešķirts personas kods. Vairāk informācijas par to – VSAA vietnē.
  4. Līdz bērna divu gada vecumam valsts vienam no bērna vecākiem maksā bērna kopšanas pabalstu. Pabalsts apmērs:
  • līdz bērnu pusotra gada vecumam – 171 eiro mēnesī;
  • no pusotra gada līdz diviem gadiem – 42,69 eiro mēnesī.

Vairāk informācijas par to – VSAA vietnē.

5.         Vienam no vecākiem, kas ir sociāli apdrošināts un izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, līdzās bērna kopšanas pabalstam ir tiesības uz vecāku pabalstu. Šim pabalstam ir jāizvēlas izmaksu periods. Atkarībā no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma tiek noteikts pabalsta apmērs:

  • līdz bērna 1 gada vecumam – 60% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas

 vai

  • līdz bērna pusotra gada vecumam – 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Vairāk informācijas par to – VSAA vietnē.

6.         Kā arī tiek piešķirts un ik mēnesi izmaksāts ģimenes valsts pabalsts. Pabalsta apmērs tiek noteikts atkarībā no bērnu skaita ģimenē:

  • par pirmo bērnu ģimenē – 11,38 eiro;
  • par otro bērnu – 22,76 eiro;
  • par trešo bērnu – 34,14 eiro;
  • par ceturto un nākamajiem bērniem – 50,07 eiro.