E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19050
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Uzturlīdzekļu piedziņa

J
jautā:
09. janvārī, 2020
Jānis

Labdien! Jautājums ir par Civilprocesa likuma 1. pielikuma 3. punktu, daļu par Uzturlīdzekļu garantijas fonda gadījumu. Ja persona, pret kuru tiek vērsta parāda piedziņa, atrodas ārstniecības iestādē un tai nav bijusi iespēja izņemt savu pensiju katru mēnesi, vai tā var tikt atstāta bez likumā noteiktajiem ikmēneša iztikas līdzekļiem? Konkrētāk – tēvs jau vairākus mēnešus atrodas slimnīcā, nepieciešamos izdevumus sedzu no saviem līdzekļiem, kad radās iespēja, nokārtoju pilnvaru, lai varu tikt pie šiem līdzekļiem, bet – kāds pārsteigums – kontā ir tikai 215 eiro. Paldies!

A
atbild:
07. februārī, 2020

Labdien! Tiesu izpildītājs piemēro tos piespiedu izpildes līdzekļus, kas norādīti Civilprocesa likuma 557. pantā, un tie klasiski ir: piedziņas vēršana uz kustamo un nekustamo īpašumu, naudas līdzekļiem, kas atrodas kredītiestādēs, darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem.

Jūsu gadījumā var pieņemt, ka tiesu izpildītājs vērsīs piedziņu uz darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem. Ikmēneša ieturējumu apmērs ir norādīts Civilprocesa likuma 594. pantā.

(1) No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

1) uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

2) piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura dēļ radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Konta apķīlāšana notiek saskaņā ar Civilprocesa likuma 599.1 panta nosacījumiem: (1) Vēršot piedziņu uz parādnieka naudas līdzekļiem kredītiestādē vai pie cita maksājumu pakalpojumu sniedzēja, tiesu izpildītājs sagatavo un nosūta kredītiestādei vai citam maksājumu pakalpojumu sniedzējam rīkojumu par naudas līdzekļu apķīlāšanu rīkojumā norādītajā apmērā. Rīkojumu saskaņā ar kontu reģistra ziņām par parādnieka atvērtajiem kontiem nosūta attiecīgajai kredītiestādei vai maksājumu pakalpojumu sniedzējam.

(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā rīkojumā tiesu izpildītājs attiecībā uz parādnieku – fizisko personu – vienai no kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem norāda šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteikto ierobežojumu (konkrētajā gadījumā puse no minimālās algas (430 eiro), kas ir 215 eiro).

Nešķiet, ka konkrētajā situācijā tiesu izpildītājs būtu pārkāpis normatīvo aktu prasības.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 46 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU