Dekrēta naudu neaprēķina no vīra ienākumiem

J
jautā:
03. janvārī, 2020
Zane

Labdien! Man rodas jautājums, kā notiek situācijā, kurā jaunā māmiņa pēdējo triju gadu laikā nav strādājusi: vai var pretendēt uz dekrēta naudu, kas tiek aprēķināta no vīra ienākumiem (kaut arī vīrs turpina strādāt)?

A
atbild:
14. janvārī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Tā saukto dekrēta naudu jeb maternitātes pabalstu (pirmsdzemdību atvaļinājuma un pēcdzemdību atvaļinājuma naudu) izmaksā topošajai mātei, ja tā:

  • strādā algotu darbu;
  • ir pašnodarbinātā un veic sociālās apdrošināšanas iemaksas;
  • ir pašnodarbinātā laulātā, kura brīvprātīgi pievienojusies sociālajai apdrošināšanai.

Jo tādējādi viņa grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā neierodas darbā un zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus vai zaudē ienākumus kā pašnodarbinātā.

Vēl maternitātes pabalstu var saņemt topošā māte, ja viņai darba attiecības ir beigušās sakarā ar darba devēja likvidāciju un grūtniecības atvaļinājums sācies ne vēlāk kā 210 dienu laikā pēc atlaišanas no darba.

Kā arī no 2020. gada 1. janvāra tiesības uz maternitātes pabalstu ir sievietēm, kuras zaudējušas darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma.

Iespēja saņemt maternitātes pabalstu ilgstoši nestrādājošai topošajai mātei no viņas vīra ienākumiem tiesību aktos nav paredzēta.