TĒMA: Pirmsskola

Vai bērnudārzā var aizliegt bērnam atvadīties no vecākiem

J
jautā:
02. janvārī, 2020
Anna

Labdien! Vai PII ir tiesīga aizliegt bērnam atvadīties no vecākiem, mājot ar roku pa logu? Aizbildinās ar to, ka bērni izjūt stresu.

A
atbild:
20. janvārī, 2020
Izglītības kvalitātes valsts dienests
Jana Veinberga, vecākā eksperte

Normatīvajos aktos nav noteikta kārtība, kādā bērnam pirmsskolā jāatvadās no vecākiem un vecākiem – no bērna, līdz ar to nav pamata šādam aizliegumam. Ņemot vērā, ka būtisks izglītības iestādes uzdevums ir rūpēties par bērnu interesēm, drošību un labsajūtu, gadījumā, ja pirmsskolas vadībai un pedagogiem ir pamatoti argumenti šādam aizliegumam, pedagogiem tie būtu jāizskaidro vecākiem, vienojoties par bērnam atbilstošāko risinājumu un neradot konfliktsituācijas.

Vienlaikus jāuzsver, ka Ministru kabineta noteikumos par pirmsskolas vadlīnijām ir noteikts, ka pirmsskolā tiek īstenota bērna, pedagogu un vecāku mērķtiecīga, atbalstoša, uz bērna mācīšanās un attīstības vajadzībām vērsta sadarbība. Tāpat pirmsskolas izglītības programmas paraugā uzsvērts, ka mācību videi pirmsskolā ir jāgarantē drošība, jārosina savstarpēja uzticēšanās un cieņa, vēlme palīdzēt un savstarpēji atbalstīt mācīšanās procesā un personiskajās grūtībās.

Līdz ar to aicinām vēlreiz šo jautājumu izrunāt ar pirmsskolas vadību un pedagogiem.