Mantojums ir laulāto atsevišķā manta

J
jautā:
04. decembrī, 2019
Natalja

Labdien! Es mantoju īpašumā dzīvokli. Sakiet, lūdzu, vai tas tagad skaitās kopīpašums ar vīru (esam laulībā)? Un kādās daļās pēc manas nāves īpašumu sadalīs mans vīrs un mans bērns no iepriekšējās laulības? Paldies!

A
atbild:
15. janvārī, 2020
Signe Krūzkopa
LV portāls

Civillikuma 91. pants nosaka: katra laulātā atsevišķā manta it sevišķi ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;

2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;

3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;

4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;

5) manta, ar ko aizstāta iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Konkrētajā gadījumā dzīvoklis, ko mantojāt, ir uzskatāms par laulātā atsevišķo mantu.

Pēc Jūsu nāves, ja dzīves laikā nesastādīsiet testamentu, norādot, kam vēlaties atstāt savu īpašumu, Jūsu īpašumu mantos radinieki likuma kārtībā.

Mantošanas kārtība ir noteikta četrās mantinieku šķirās. Pirmajā šķirā manto pēc pakāpes tuvākie mantojuma atstājējam. Tātad tie ir bērni, mazbērni. Otrajā šķirā manto vecāki, brāļi, māsas un šo (mirušo) brāļu un māsu bērni. Trešajā šķirā pusmāsas, pusbrāļi un viņu bērni. Un ceturtajā šķirā – visi pārējie sānu līnijas radinieki atkarībā no pakāpes. Un, protams, atsevišķi šķirās neiekļaujas laulātā manta. Šis jautājums skatāms atsevišķi – ja mantojuma atstājējs ir bijis reģistrētā laulībā, tad laulātajam pienākas noteikta likumiskā daļa. Ja laulībā ir bērni, tad mantojuma atstājēja nāves gadījumā laulātais saņem bērnu daļu. Ja bērni ir 4 un vairāk, tad jebkurā gadījumā laulātā daļa plus viena ceturtā daļa.