TĒMA: Pensijas

Jābūt notariālam apliecinājumam, ka pensijas saņēmējs ir dzīvs

J
jautā:
02. novembrī, 2019
Aiva Kliece

Labvakar! Es pastāvīgi dzīvoju Lielbritānijā un saņemu Latvijā nopelnīto pensiju. Saprotu, ka man no 1. oktobra ir jāiesniedz VSAA t. s. dzīvības apliecinājums (life certificate). VSAA atsūtīja man attiecīgo formu aizpildīšanai ar norādījumu, ka tā jāparaksta, citēju: “varat noformēt pie notāra (notary public) vai jurista (solicitor)”. Lielbritānijā ar likumu noteikts, ka notāri, ir, citēju, “recognised professions Examples of recognised professions include: civil servant (permanent) dentist nurse (RGN or RMN) optician paralegal (certified paralegal, qualified paralegal or associate member of the Institute of Paralegals) pharmacist police officer Post Office official social worker solicitor surveyor teacher or lecturer, etc.”. VSAA man atbildēja, ka dzīvības apliecinājumu var parakstīt tikai jurists, bet tas ir maksas pakalpojums. Kuras profesijas pārstāvis, neskaitot juristu, ir tiesīgs parakstīt dzīvības apliecinājumu? Paldies!

A
atbild:
05. novembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra jau ir Jūs informējusi, ka ik gadu iesniedzamo dzīvības apliecinājumu varat noformēt pie notāra vai jurista (tāda, kurš veic notariālas funkcijas). Šo kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 542 “Latvijas Republikā piešķirto valsts pensiju izmaksas kārtība personām pēc izbraukšanas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs”. Varbūt Jums ērtāka ir vēl kāda iespēja: arī Latvijas Vēstniecība Apvienotajā Karalistē var apliecināt dzīvības faktu (tas arī ir maksas pakalpojums). Informāciju varat izlasīt vēstniecības mājaslapā.

Jāpiebilst, ka arī Latvijā notariālie pakalpojumi ir par maksu.