E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17471
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Kā izšķirt laulību, ja viens laulātais dzīvo Krievijā

J
jautā:
08. jūlijā, 2019
Inna

Labdien! Vīrietim ir piedzimis bērns, viņš ir sarakstījies ar bērna māti, kura ar bērnu dzīvo Krievijā. Vīrietis kopā ar sievieti nav dzīvojis kopā, un kontakta starp abiem nav. Kā un cik lielus uzturlīdzekļus sieviete var pieprasīt? Kā izšķirt šo laulību?

A
atbild:
12. augustā, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Attiecībās starp Latviju un Krievijas Federāciju ir spēkā divpusējs Līgums par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām civilajās, ģimenes un krimināllietās. Atbilstoši šī līguma 30. pantam vecāku un bērnu pienākumus un tiesības nosaka tās līgumslēdzējas puses likumdošana, kuras teritorijā viņiem ir kopēja dzīvesvieta. Savukārt, ja kādam no vecākiem vai bērniem dzīvesvieta atrodas citas līgumslēdzējas puses teritorijā, tad tiesiskās attiecības starp viņiem nosaka tās līgumslēdzējas puses likumdošana, kuras pilsonis ir bērns.

Tātad, ja bērns ir Krievijas pilsonis, bērna māte var piedzīt uzturlīdzekļus atbilstoši Krievijā spēkā esošajam normatīvajam regulējumam. LV portāla rīcībā nav informācijas par Krievijas uzturlīdzekļu piedziņas iespējām. Taču atbilstoši iepriekš minētajam tiesiskās palīdzības līgumam Latvijā ir iespējama Krievijā pieņemta tiesas sprieduma civillietās atzīšana un izpilde. Sniedzot tiesisko palīdzību, Latvijas un Krievijas atbildīgās iestādes savstarpēji sazinās ar Krievijas Federācijas Tieslietu ministrijas un Latvijas Republikas Tieslietu ministrijas starpniecību.

Piekritīgo valsti laulības šķiršanās lietās nosaka pēc tiesiskās palīdzības līguma 28. panta noteikumiem. Atbilstoši tiem laulības šķiršanas lietās kompetentas ir tās līgumslēdzējas puses valsts iestādes, kuras pilsoņi laulātie bija pieteikuma iesniegšanas brīdī, tāpēc laulātajiem piemēro šīs līgumslēdzējas puses likumdošanu. Ja laulātajiem ir kopēja dzīvesvieta otras līgumslēdzējas puses teritorijā, tad kompetentas ir arī otras līgumslēdzējas puses attiecīgās iestādes. Ja laulības šķiršanas pieteikuma iesniegšanas brīdī viens no laulātajiem ir Latvijas pilsonis, bet otrs – Krievijas pilsonis un viens no viņiem dzīvo vienas, bet otrs – otras līgumslēdzējas puses teritorijā, tad ir kompetentas abu līgumslēdzēju pušu iestādes, turklāt tās piemēro savas valsts likumdošanu.

Tātad, ja viens no laulātajiem ir Latvijas pilsonis un dzīvo Latvijā, pieteikumu par laulības šķiršanu var iesniegt Latvijas Republikas tiesā.

Lai saņemtu precīzāku konsultāciju, aicinām sazināties ar Tieslietu ministrijas Starptautiskās sadarbības departamentu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 153 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU