Ja slimo ar pārtraukumiem, pabalstu maksā ne ilgāk par 52 nedēļām trijos gados

J
jautā:
08. jūlijā, 2019
Ritvars

Saslimu 15.07.2018. Turpinu ārstēties. Saņēmu atteikumu izmaksāt slimības lapu no 17.04.2019. VSAA atteikumu pamato ar likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 13. panta 1. punktu. Man ir VDEĀVK komisijas atzinums, kurš stājās spēkā 07.01.2019. un turpinās līdz 07.07.2019., kas atbilst šī panta 3. punktam. VSAA lēmumā teikts: “Trīs gadu periodā no 15.05.2016. līdz 14.05.2019. iesniedzējam slimības pabalsts ir piešķirts par darba nespējas periodiem: no 14.03.2017. līdz 02.04.2017. (kopā 30 dienas), ieskaitot pirmās 10 dienas; no 12.03.2018. līdz 29.04.2018. (kopā 59 dienas), ieskaitot pirmās 10 dienas; no 26.07.2018. līdz 16.04.2019. (kopā 275 dienas), ieskaitot pirmās 10 dienas.” Vai tik tiešām mana pirmā saslimšanas diena šajā slimošanas laikā ir 14.03.2017. un man nepienākas slimības pabalsts?

A
atbild:
09. jūlijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” noteikts – ja slimo nepārtraukti, slimības pabalstu izmaksā no darba nespējas 11. dienas līdz darbspēju atgūšanas dienai, bet ne ilgāk par 26 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas. Pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas atzinumu, slimības pabalsta izmaksu var pagarināt, bet ne ilgāk par 52 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas.

Ja slimo ar pārtraukumiem, pabalstu izmaksā ne ilgāk par 52 nedēļām triju gadu periodā.

Tātad – triju gadu perioda piemērošana pabalsta izmaksai ir noteikta ar likumu.

Nosakot 52 nedēļu periodu, tiek summēti visi darba nespējas periodi, skaitot no pirmās saslimšanas dienas (darba nespējas A lapas dienas), par kuriem ir piešķirts un izmaksāts slimības pabalsts, izņemot darba nespējas periodus slima bērna kopšanai un saslimšanu ar tuberkulozi, kā arī grūtniecības, dzemdību atvaļinājuma periodus, par kuriem piešķirti pabalsti.

Ja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) lēmums nav saprotams, lūdziet speciālistei, kas to sagatavojusi, lēmumu paskaidrot. Varat izmantot arī iespēju vērsties VSAA elektroniski, rakstot uz e-pastu: konsultacijas@vsaa.lv.