Komandējuma dienas nauda

J
jautā:
06. jūlijā, 2019
Aldis

Labdien! Ko iesākt, ja darba devējs neizmaksā komandējuma naudu (tā saukto dienas naudu).

A
atbild:
12. jūlijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jebkurš darba strīds, ja tāds radies, sākotnēji ir risināms uz vietas uzņēmumā. Jums ir jāvēršas pie darba devēja un situācija jāpārrunā.

Jāņem vērā, ka ir komandējumi un ir darba braucieni. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” darba braucieniem piemēro speciālās normas, kas noteiktas vairākos šo noteikumu punktos, kā arī jaunajā, VI nodaļā “Darba braucieni”.

Par komandējumu uzskatāms ar vadītāja rakstisku rīkojumu apstiprināts darbinieka (valsts ierēdņa, amatpersonas u. tml.) brauciens uz noteiktu laiku uz citu apdzīvotu vietu Latvijā vai uz ārvalstīm, savukārt, ja darbinieka pastāvīgā darbavieta ir ārvalstī, tad uz citu valsti vai uz Latviju. Šī brauciena mērķim ir jābūt šādam:

  • pildīt darba vai dienesta uzdevumus vai
  • papildināt zināšanas un paaugstinātu kvalifikāciju (tā saucamais mācību komandējums).

Komandējuma laikā darbiniekam saglabā darba samaksu, kā arī sedz komandējuma izdevumus, tostarp izmaksā dienas naudu.

Par darba braucienu uzskatāms darbinieka darbs vai dienests, ja tas saskaņā ar noslēgto darba līgumu vai amata aprakstu norisinās ceļā (piemēram, autosatiksmes, dzelzceļa, jūrniecības vai aviācijas nozarē) Latvijā vai ārvalstīs vai ja darbs saistīts ar regulāriem un sistemātiskiem izbraukumiem un pārvietošanos (piemēram, celtniecības vai mežizstrādes nozarē).

Darba braucieniem dienas naudu nepiemēro.