TĒMA: Nodokļi

MUN maksātāja darbinieki, ar kuriem ir darba tiesiskās attiecības

J
jautā:
19. jūnijā, 2019
Mārtiņš

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību vai pašnodarbināta persona, kas darbojas mikrouzņēmuma nodokļa režīmā, saskaņā ar Mikrouzņēmumu nodokļa likumu vienlaikus drīkst nodarbināt līdz 5 darbiniekiem, maksājot par tiem mikrouzņēmuma nodokli. Vai šāda SIA/pašnodarbināta persona konkrēta darba veikšanai ir tiesīga noslēgt uzņēmuma līgumu ar indivīdu, kurš NAV reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs (tātad nodokļi jāietur izmaksas brīdī). Ja tas ir atļauts, vai indivīds, ar kuru noslēgts uzņēmuma līgums, ir jāinterpretē kā viens no 5 darbiniekiem? Vai uz šādu uzņēmuma līgumu ir attiecināma mikrouzņēmuma nodokļa likme?

A
atbild:
05. jūlijā, 2019
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Mikrouzņēmuma darbinieks ir fiziskā persona, kuru uz darba līguma pamata nodarbina mikrouzņēmums. Tādējādi mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja 5 darbinieku skaitā iekļauj personas, ar kurām noslēgtas darba tiesiskās attiecības. Nodokļu normatīvie akti neierobežo un nereglamentē civiltiesiskus darījumus. Turklāt nodokļu aprēķināšanas nolūkiem vērtē ne tikai darījuma juridisko formu, bet arī ekonomisko būtību.