E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17077
Lasīšanai: 4 minūtes

Kā aprēķina ieturējumus no darba samaksas

J
jautā:
21. maijā, 2019
Raiva

Labdien! Fiziskai personai ir vairāki izpildraksti (12 gab.) – alga virs 1000 eiro. Vai darba devējam jāsaglabā izmaksa 50% no neto algas un par katru nepilngadīgu bērnu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts 64,03 EUR vai arī tikai 50%, ieskaitot bērnu naudu? Nav īsti skaidrs 594. panta definējums. Saprotams, ka noteikti saglabājamai summai – 430 eiro – par katru nepilngadīgu bērnu nāk klāt valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts 64,03 EUR. Bet kā ir ar 50%? Jau iepriekš paldies!

A
atbild:
20. jūnijā, 2019

Ieturējumu apmērs no darba algas notiek saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta normām. Ieturējumu apmērs ir atkarīgs no Jūsu parādsaistību veida.

No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

1) uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

2) piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

2) Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā (bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā) un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.

Jums veic ieturējumus saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta otro daļu. Par parāda piedziņas aprēķinu atbildīgs ir darba devējs. Piedziņa tiek piemērota darba samaksas neto summai, tātad pēc nodokļu ieturējumiem. Tas nozīmē, ka parādsaistību dzēšanai 50% tiek aprēķināti no Jūsu norādītās summas 1000 eiro, t. i., 500 eiro.

Tātad, pirmkārt, vajadzētu būt tā, ka tiek saglabāti 430 eiro kā minimālās algas apmērs un 64,03 eiro kā valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts uz katru nepilngadīgo, kas ir 128,06 eiro, ja apgādībā ir divi nepilngadīgie.

 Aprēķins:

1) 430,00 + 128,06 = 558,06 eiro – obligāti saglabājamās summas.

2) 1000,00 – 558,06 = 441,94 eiro – ieturējums parādsaistību nomaksai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU