TĒMA: Tieslietas

Vai nepieciešama tēva atļauja, lai ceļotu ar bērniem

J
jautā:
20. maijā, 2019
Aleksandra

Labdien! Bijušais vīrs neļauj man braukt ceļojumā kopā ar mūsu kopīgajiem bērniem. Gribu doties uz Franciju īstermiņa ceļojumā (līdz 3 mēnešiem). Mēs šķīrāmies pie notāra, un mums ir vienošanās par bērniem (bērni atrodas mātes atsevišķā aizgādībā, tēvam ir saskarsmes tiesības un tiesības atstāt nakšņot bērnus pie sevis. Abiem vecākiem ir tiesības izbraukt uz ārzemēm, saskaņojot to ar otru vecāku). Vai es varu ceļot bez jebkādām atļaujām no vīra puses? Paldies par atbildi!

A
atbild:
17. jūnijā, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Atsevišķa aizgādība palielina tā vecāka, kura atsevišķā aizgādībā atrodas bērni, tiesību apjomu attiecībā pret bērniem. Vienlaikus otram vecākam saglabājas tiesības uz saskarsmi ar bērniem. Taču aprakstītā situācija vedina domāt, ka, iespējams, vienošanās nav gana precīza un neparedz, kā rīkoties šādos gadījumos, kad bērniem ir, piemēram, vasaras brīvlaiks un vecāki nespēj rast kompromisu. Ja vecāki nevar vienoties par šo jautājumu, vienai no pusēm ir tiesības celt prasību tiesā un lūgt noteikt precīzāku saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību. Jāteic, ka tas ne vienmēr ir labākais risinājums, jo precīzi noteikts tikšanās režīms nekad nesakrīt ar dzīves diktēto kārtību un dabiskām izmaiņām darbos un notikumos. Par to plašāk var lasīt LV portāla e-konsultācijā, vai tēvs var aizliegt bērnu vest ceļojumā uz citu valsti.