Arī paternitātes pabalsts jāpieprasa, to var izdarīt, izmantojot e-pakalpojumu

J
jautā:
09. aprīlī, 2019
Jānis

Bērna tēvs ir pieteicies vecāku/bērna kopšanas pabalstam no bērna dzimšanas pirmās dienas. Māte nav pieteikusies maternitātes pabalsta otrajai daļai. Vai šajā situācijā bērna tēvs drīkst pieteikties arī 10 dienu paternitātes pabalstam? Sagaidu, ka šajā periodā vecāku pabalsta izmaksa tiktu automātiski pārtraukta uz 10 dienām un tā vietā izmaksātu paternitātes pabalstu. Vai šādai kombinācijai ir jāraksta kāds īpašs iesniegums VSAA, vai arī pietiek vienkārši elektroniski pieteikties abiem pabalstiem un viss notiks automātiski?

A
atbild:
27. maijā, 2019
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Aiva Zīrāka, Pabalstu metodiskās vadības daļas vadītāja

Fakts, ka māte ir vai nav pieprasījusi maternitātes pabalstu, neietekmē tēva tiesības saņemt paternitātes pabalstu, ja uz to ir tiesības, proti, ja bērna tēvs ir sociāli apdrošināta persona (darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, kas veic obligātās iemaksas pilnā apmērā) un darba devējs tam ir piešķīris 10 kalendāra dienas ilgu atvaļinājumu sakarā ar bērna piedzimšanu līdz bērna 2 mēnešu vecumam. Bērna tēvam ir tiesības vienlaikus saņemt vecāku pabalstu un paternitātes pabalstu. Vecāku pabalstu par šo periodu tēvam izmaksā 30 procentu apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra. Vecāku pabalsta (vienlaikus arī bērna kopšanas pabalsta) un paternitātes pabalsta pieprasīšanai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piedāvā izmantot e-pakalpojumu. Proti, šos pabalstu var pieprasīt, aizpildot e-iesniegumus vienotajā valsts un pašvaldību portālā www.latvija.lv.