TĒMA: Nodokļi

Autoratlīdzības izmaksātājam var lūgt piemērot 23% likmi

J
jautā:
13. martā, 2019
Anna

Labdien! Interesējos par nodokļu parāda rašanās iespējamību 2019. gadā. Strādāju pie darba devēja uz darba līguma pamata, un ir iesniegta algas grāmatiņa, šeit mana alga ir 1200 EUR bruto mēnesī, no kuras attiecīgi maksā 20% IIN, bet esmu arī nodarbināta uz autoratlīdzības līguma pamata, un šeit atsevišķos 2019. gada mēnešos mans bruto ienākums būs arī aptuveni EUR 1200 (pa abām vietām kopā veidojot aptuveni EUR 2400). Vai man būtu jālūdz autoratlīdzības izmaksātājam šajos mēnešos maksāt 23% IIN, lai man nerastos parāds valstij 2019. gada beigās? Paldies!

A
atbild:
28. martā, 2019
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

2019. gadā ienākumam līdz 20 004 eiro gadā tiek piemērota 20 procentu iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme. Ja Jums ir zināmi algota darba ienākumi, Jūs varat noteikt ienākuma daļu no kopējiem gada ienākumiem, kurai piemērojama 20 procentu nodokļa likme. Tādējādi, ja Jūsu ienākums no autoratlīdzības pārsniedz šo starpību, Jums ir tiesības iesniegt rakstveida iesniegumu autoratlīdzības izmaksātājam par nodokļa likmes 23% apmērā piemērošanu autoratlīdzībai. Autoratlīdzības izmaksātājs, pamatojoties uz rakstveida iesniegumu, ir tiesīgs turpmāk taksācijas gada laikā Jūsu ienākumam piemērot nodokļa likmi 23% apmērā.

Konkrētajā gadījumā, ja darba algas ienākums ir 1200 eiro mēnesī, 12 X 1200 = 14 400 eiro gadā. Atņemot no gada ienākuma, kuram piemēro 20 procentu nodokļa likmi, algota darba ienākumu (20 004 – 14 400 = 5604), iegūstam ienākuma daļu no autoratlīdzības, kurai piemērojama 20 procentu nodokļa likme. Pārsnieguma daļai Jums jālūdz ienākuma izmaksātājs piemērot 23 procentu likmi.

Ienākuma saņēmēja un izmaksātāja vienošanās iespēja par piemērojamo nodokļa likmi ir noteikta likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa” 15. panta divdesmit trešajā daļā.