Maternitātes un vecāku pabalsts – sociāli apdrošinātai sievietei

J
jautā:
07. decembrī, 2018
Evita

Sveiki! Esmu tikko uzzinājusi, ka man ir iestājusies grūtniecība, bet man šobrīd ir arī bezdarbnieces statuss, bezdarbnieka pabalsts beigsies jau šajā mēnesī. Darba attiecības ar iepriekšējo darbavietu izbeidzu 2018. gada marta beigās vai aprīļa sākumā. Kā tiks aprēķināta mana dekrēta nauda, vai tiks ņemta vērā iepriekšējās darba vietas alga, kas bija vidēji 750 eiro mēnesi? Ceru uz drīzu atbildi! Ar cieņu!

A
atbild:
11. decembrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispirms Jums jāsaprot, ka tiesības uz maternitātes pabalstu (dekrēta naudu) būs tikai tad, ja dienā, ar kuru sāksies grūtniecības atvaļinājums (izsniegta darba nespējas lapa B), būsiet sociāli apdrošināta saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, tātad būsiet darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, kura veic sociālās iemaksas.

Ja tobrīd nestrādāsiet, sociālās apdrošināšanas pabalstu (maternitātes un vecāku) nebūs.

Savukārt, ja sāksiet strādāt, būsiet sociāli apdrošināta un ar tiesībām uz šiem sociālās apdrošināšanas pabalstiem.

Maternitātes pabalsta apmērs ir  80% no pabalsta pieprasītājas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Darba ņēmējai vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sākas darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību.

Tādu pat – 12 mēnešu – periodu, arī neskaitot attiecīgos pēdējos trīs mēnešus, ņem vērā, aprēķinot vecāku pabalstu.

Informāciju par pabalstiem vecākiem varat izlasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.