Lielāks darba stāžs un priekšrocības atvaļinājuma saņemšanā

J
jautā:
16. oktobrī, 2018
Kristiāna

Labdien! Vai ir kāds Darba likuma pants, kas paredz priekšrocības izvēlēties pirmajam atvaļinājumu? Ar to nedomāju mazus bērnus, bet vairāk domāju kā iespēju darba stāža ilguma ziņā. Kuriem darbiniekiem priekšroka personāla samazināšanas gadījumā?

A
atbild:
19. oktobrī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likums paredz divas iespējas, kā organizēt atvaļinājuma piešķiršanu:

  • izstrādājot un saskaņojot atvaļinājuma grafiku, kurā darbinieki ieraksta savas vēlmes, savukārt darba devējs tās saskaņo atbilstoši iespējām, lai uzņēmumā tiktu nodrošināta normāla darba gaita;
  • individuāli ar darbinieku vienojoties ( darbinieka iesniegums par atvaļinājuma piešķiršanu).

Likumā nav noteiktas darbinieku ar lielāku darba stāžu privilēģijas attiecība uz atvaļinājuma izvēli.

Ja uzņēmumā ir paredzēta darbinieku skaita samazināšana, tad darba devējam ir jāvadās pēc Darba likuma 108. pantā noteiktā: priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.

Ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:

  1. kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;
  2. kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;
  3. kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem;
  4. kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;
  5. kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;
  6. kuri ir personas ar invaliditāti vai slimo ar staru slimību;
  7. kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;
  8. kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;
  9. kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);
  10. kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

Neviena no minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.