E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15153
Lasīšanai: 3 minūtes

Kā aprēķina bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
01. septembrī, 2018
Violeta

Mans darba stāžs ir vairāk nekā 40 gadi. Kāds būs mans bezdarbnieka pabalsts pēc pusgada, kad es pirms tam būšu saņēmusi valsts sociālo atbalstu – atlaišanas pabalstu pedagogiem?

A
atbild:
06. septembrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ministru kabineta noteikumi Nr. 216 “Kārtība, kādā piešķir un administrē valsts sociālo atbalstu pedagogiem” paredz, ka valsts sociālo atbalstu saņems pedagogi, kuriem līdz pensionēšanās vecuma sasniegšanai būs mazāk nekā trīs gadi.

Šī atbalsta saņēmējs būs sociāli apdrošināts pensijai un bezdarbam. Pašvaldība izmaksās pedagogam sociālo atbalstu, kā arī veiks valsts sociālo apdrošināšanas iemaksu pensiju un nodarbinātības speciālajos budžetos atbilstoši attiecīgajam gadam noteiktajam valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmju sadalījumam pa sociālās apdrošināšanas veidiem par pirmajiem trim mēnešiem vienā reizē, no ceturtā līdz sestajam mēnesim – katrā attiecīgajā mēnesī.

Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts sociālā atbalsta saņēmējiem ir piešķirtā sociālā atbalsta apmērs.

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir, ja:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra  ir piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • Latvijā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas bezdarba apdrošināšanai ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Piešķiramo pabalstu aprēķina proporcionāli apdrošināšanas (darba) stāžam un atbilstoši ienākumiem, no kuriem tiek veiktas iemaksas bezdarba gadījumam:

Ja apdrošināšanas (darba) stāžs ir:

Pabalstu piešķir:

no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot

50% no vidējās iemaksu algas

no 10 līdz 19 gadiem ieskaitot

55% no vidējās iemaksu algas

no 20 līdz 29 gadiem ieskaitot

60% no vidējās iemaksu algas

30 gadi un vairāk

65% no vidējās iemaksu algas

Vidējo iemaksu algu aprēķina no iemaksu algas par 12 mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāra mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss. Tātad vidējās iemaksu algas aprēķinā būs gan bruto alga mēnešos, kad strādāts, gan sociālā atbalsta maksājumi (iemaksu objekts) attiecīgajos mēnešos.

Bezdarbnieka pabalstu nepiešķir, ja ir sasniegts pensijas vecums.

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu nosaka, to piešķir un aprēķina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kurā varat uzzināt, kā konkrēti Jums tiks rēķināts pabalsts.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU