TĒMA: Pensijas

Akadēmiskais atvaļinājums un apgādnieka zaudējuma pensija

J
jautā:
16. augustā, 2018
Deniss

Esmu students, 20 gadi. Mācos pilna laika klātienē, man piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija. Gribu paņemt uz pusgadu akadēmisko atvaļinājumu, ņemot vērā ģimenes apstākļus. Vai man tiks turpināta pensijas izmaksa tajā laikā, kad es būšu akadēmiskajā atvaļinājumā?

A
atbild:
21. augustā, 2018
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Sandra Lākute, Kontaktu centra klientu apkalpošanas operatore

Personai pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju ir tiesības tad, ja tā turpina mācības vai studē vispārējās, profesionālās izglītības iestādē, koledžā vai augstskolā (pilna laika klātienē), izņemot laiku, kad ir pārtrauktas studijas, un ja nav vecāka par 24 gadiem, iesniedzot skolas izziņu vienu reizi gadā, uzsākot jauno mācību gadu. To nosaka likuma “Par valsts pensijām” 19. panta 4. daļa.

Tas nozīmē, ja studijas uz laiku tiek pārtrauktas, šajā laika periodā saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju nav tiesību. Lai nerastos pensijas pārmaksa, ko nāksies atgriezt, vēlams savlaicīgi informēt VSAA, iesniedzot izziņu par mācību pārtraukšanu.