Maksātnespējas pieteikšanai ir nosacījumi

J
jautā:
01. oktobrī, 2010
martins rubeznieks

Labdien! Man ir hipotekārais kredīts un vēl vienkāršs kredīts. Vai es varu pieteikt maksātnespēju?

A
atbild:
06. oktobrī, 2010

Saskaņā ar pašreiz spēkā esošo Maksātnespējas likumu fiziskās personas maksātnespējas procesu var uzsākt, ja:

  • (1) attiecīgajai fiziskai personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kuru apmērs pārsniedz 5000 latus un tām iestājies izpildes termiņš, vai arī
  • (2) šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā un kuru apmērs pārsniedz 10 000 latus.

Papildus tam šai fiziskajai personai ir jābūt līdzekļiem administratora ikmēneša atlīdzības samaksai vienas minimālās mēnešalgas apmērā.

Maksātnespējas procesu var piemērot jebkurai fiziskai personai, izņemot individuālo komersantu, uz kuru attiecas juridiskās personas maksātnespējas process. Maksātnespējas procesu pasludina tiesa.

Tas nozīmē, ka fiziskā persona iesniedz tiesai (atbilstoši deklarētajai dzīvesvietai) attiecīgu pieteikumu, kā arī plānu, kas nosaka, kā tiks pārdota fiziskās personas manta un segtas parādsaistības. Maksimālais termiņš fiziskās personas maksātnespējas procesam ir pieci gadi.

Jāuzsver, ka šā gada 1. novembrī spēkā stāsies jauns Maksātnespējas likums. Atšķirībā no augstāk minētā maksātnespējas procesu varēs piemērot fiziskai personai, kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs. Kā priekšnoteikums maksātnespējas procesam būs arī nosacījums, ka fiziskai personai ir līdzekļi vienreizējai administratora atlīdzībai divu minimālo mēnešalgu apmērā.

Tiesai sākotnēji vairs nebūs jāiesniedz plāns par mantas pārdošanu (izstrādās administrators) un saistību segšanu (tiesai tiks iesniegts pēc fiziskās personas mantas pārdošanas).
Jaunais likums arī paredz skaidrāku maksātnespējas procesa gaitu. Sākotnēji tiek pārdota fiziskās personas manta, bet pēc tam, saskaņā ar plānu, pilnā vai daļējā apmērā tiek segtas atlikušās parāda saistības. Paša maksātnespējas procesa gaita, saskaņā ar jauno likumu, varētu ilgt līdz četriem gadiem.