Pašvaldība nevar pati sevi sodīt

J
jautā:
10. aprīlī, 2018
Juris

Labdien! Vēlējos uzzināt, vai pašvaldības policijai ir tiesības sodīt savu darba devēju, t.i., pašvaldību, par saistošo noteikumu un likumu pārkāpumiem, piemēram, teritorijas nesakopšanu? Ja nē, tad kas to var darīt? Vai Valsts policija? Un vai fiksētais pārkāpums ir izskatāms pašvaldības administratīvajā komisijā? Paldies!

A
atbild:
16. aprīlī, 2018
Rīgas pašvaldības policija
Toms Sadovskis, galvenais sabiedrisko attiecību speciālists

Ja pašvaldības iestāde nav izpildījusi kādu no savām funkcijām, piemēram, nav sakopusi teritoriju, darbojas nedaudz cits mehānisms nekā tad, ja teritoriju nebūtu sakopusi privātpersona.

Proti, šāda situācija veidojas gadījumos, kad pašvaldības nodarbinātā persona nav izpildījusi savus darba pienākumus. Ņemot vērā, ka tas ir darba tiesību jomas pārkāpums, darbinieks, kurš nav izdarījis savus pienākumus, ir saucams pie disciplināratbildības.

Jāpiebilst, ka pašvaldības iestāde nevar piemērot sodu citai pašvaldības iestādei, jo faktiski rodas situācija, ka pašvaldība soda pati sevi. Savukārt tas būtu ne tikai pretrunā ar labas pārvaldības principu, bet arī izšķērdīgi, jo tādā situācijā tiktu tērēti lieli pašvaldības resursi.

To apliecina arī tiesas spriedums lietā Nr. A42662807.