Esmu bārene, un man ir iedots dzīvoklis, jau vairāk nekā 2 gadi ir dzīvoklim. Ar tualeti un ūdeni ārā. Bet gribu ar visām labierīcībām iekšā, un galvenais, lai ūdens iekšā silts, jo aug bērns. Vai es varu iet prasīt citu dzīvokli?
Likums “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” nosaka pašvaldībai pienākumu nodrošināt ar dzīvojamo telpu bērnus bāreņus pēc tam, kad bērns sasniedzis pilngadību un beigusies viņa ārpusģimenes aprūpe.
Likumā ir noteikts, ka dzīvojamai telpai, kas tiek izīrēta šajā likumā noteiktajā kārtībā, jābūt dzīvošanai derīgai. Dzīvošanai derīga dzīvojamā telpa ir apgaismojama, apkurināma telpa, kas piemērota cilvēka ilglaicīgam patvērumam un sadzīves priekšmetu izvietošanai un atbilst būvniecības un higiēnas prasībām.
Tā kā pašvaldībās ir problēmas ar dzīvojamām telpām, ja tādas nevar nodrošināt, likums paredz bērniem bāreņiem tiesības uz īpašu – dzīvokļa – pabalstu. Šo pabalstu piešķir ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītu izdevumu segšanai, tātad arī gadījumos, ja pats īrē dzīvokli nevis no pašvaldības, bet no privātpersonas. Pašvaldība domes saistošajos noteikumos nosaka kārtību, kādā aprēķināms un izmaksājams dzīvokļa pabalsts. Pašvaldība arī nosaka nepieciešamos dokumentus dzīvokļa pabalsta izmaksai – īres līgums, komunālo maksājumu rēķini u. c.
Likums šādas situācijas tieši nereglamentē – atteikšanos no dzīvojamās telpas, kuru īrēšanai savulaik ir piekrists. Atteikties (rakstveidā) varējāt, kad šāds dzīvoklis ar zemu labiekārtojuma līmeni tika piedāvāts. Jūs esat piekritusi pašvaldības piedāvātajam dzīvoklim. Ja esat pārdomājusi, apstākļi ir mainījušies, jāvēršas pašvaldībā. Iesniegumā pašvaldībai jāizklāsta situācija un jālūdz risinājums – rast iespēju piešķirt labiekārtotāku dzīvojamo telpu.
Likums “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” paredz, ka tiesības uz nodrošinājumu ar pašvaldības dzīvojamo telpu bērni bāreņi vai bērni, kuri palikuši bez vecāku gādības, iegūst, sasniedzot pilngadību, un saglabā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.
Līdz ar to, sasniedzot likumā noteikto 24 gadu vecumu, pašvaldības dzīvokļa īres tiesību, kas likumā paredzētas bāreņiem un bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības, vairs nebūs, jo tiesības uz sociālajām garantijām saglabājas ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.
Vēl jāpiebilst, ka Latvijas Republikas tiesībsargs 2015. gada 18. marta “Ziņojumā par pašvaldību palīdzības ietvaros piedāvāto mājokļu kvalitāti” (ziņojums tika nosūtīts visām pašvaldībām un Ekonomikas ministrijai) norādīja, ka tiesības uz mājokli nevar tulkot sašaurināti, ar tām saprotot tikai tiesības uz “jumtu virs galvas”, bet diemžēl daļēji tāda ir pašvaldību nostāja, sniedzot palīdzību mājokļa jautājumu risināšanā.
Ziņojumā Latvijas pašvaldībām tika rekomendēts:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!