Ģimenē bijām divi bērni. Brālis nomira, kad viņa dēlam bija 1,2 gadi. Pēc vairākiem gadiem atklājās, ka dēlam ir cits radītājs. Jautājums, ja veic DNS analīzi un atklājas, ka bērna tēvs nav mans brālis, vai es varu apstrīdēt viņa tiesības uz mantojumu mirušā tēva vietā?
“Cik saprotams, tad Jūs ar brāli esat dzimuši laulībā un mātes vīrs ir ierakstīts par bērnu tēvu, pamatojoties uz to, ka reģistrēta laulība. Veicot DNS analīzi un noskaidrojot, ka bērna tēvs nav jūsu brālis, būtu tiesas ceļā jāapstrīd paternitātes pieņēmums saskaņā ar Civillikuma 149. panta noteikumiem. Tiesība apstrīdēt bērna izcelšanos ir personiska. Tā nepāriet uz mirušā mantiniekiem, bet viņa celto prasību mantinieki var turpināt,” norāda zvērināta advokāte Gunta Kuzmane.
Zvērināta advokāte skaidro: “Civilprocesa likuma 246. pants izsmeļoši uzskaita personas, kas var celt šādas prasības, proti, bērna māte, bērna mātes vīrs un bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas. Pēc bērna mātes vīra nāves šādu prasību var celt vīra vecāki, ja vīrs līdz nāves brīdim nav zinājis par bērna dzimšanu. Pēc bērna mātes vīra nāves viņa likumiskie mantinieki var iestāties viņa uzsāktajā procesā kā tiesību pārņēmēji.
Turklāt likums nosaka termiņa ierobežojumu apstrīdēšanai – 2 gadu laikā:
Personai, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu, izņemot gadījumu, kad bērns ieņemts noziedzīga nodarījuma pret tikumību un dzimumneaizskaramību rezultātā, ir tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā no bērna piedzimšanas šādos gadījumos:
Kā redzams, mirušās personas māsai nav tiesību šajā situācijā apstrīdēt bērna izcelšanos. Līdz ar to arī nav likumiska pamata apstrīdēt bērna tiesības uz mantojumu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!