E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12586
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Vai ir likumisks pamats prasīt medijam dzēst informāciju?

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. augustā, 2017
Sandra Ozola

Vai ir likumisks pamats prasīt medijam (presei, žurnālistam) no savas interneta lapas dzēst par mani informāciju, kas ietekmē mani privātajā dzīvē un apgrūtina darba meklējumus? Atspoguļotais ir administratīvi sodāms, taču sods nav piemērots vai lieta ierosināta no Valsts policijas puses, policijai tika sniegta paskaidrojoša informācija par notikušo, un policijas prasītais tika izpildīts nekavējoties.

A
atbild:
24. augustā, 2017
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Ivo Krievs, zvērināts advokāts, datu aizsardzības speciālists

Datu izmantošanu žurnālistikas vajadzībām regulē šobrīd spēkā esošais Fizisko personu datu aizsardzības likums un likums “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”. Ja minētais medijs vai tīmekļa vietne atbilst preses vai cita masu informācijas līdzekļa statusam, tad uz šādu datu apstrādi saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likuma 5. panta pirmo daļu attiecas atviegloti fizisko personu datu apstrādes noteikumi, piemēram, nav nepieciešams apstrādei nodrošināt tiesisko pamatu, kā arī nav par apstrādi jāinformē datu subjekts.

Lai gan, ievērojot preses un masu medija lomu demokrātiskas valsts vērtību stiprināšanā un vārda brīvības realizācijā, presei un citiem masu medijiem sabiedrības interesēs ir iespējams “vairāk iejaukties” citas personas privātajā dzīvē, tomēr arī uz datu izmantošanu žurnālistikas vajadzībām attiecas Fizisko personu datu aizsardzības likuma 10. panta pirmās daļas 2. punktā nostiprinātais “datu minimizācijas” princips, kas nozīmēt to, ka arī presei vai citam masu medijam ir jāvērtē, kādas sabiedrības intereses tiek aizstāvētas ar konkrēto publikāciju, vai šīs sabiedrības intereses ir būtiskas un aktuālas sabiedrībai un vai ar konkrēto publikāciju datu subjektam netiks nodarīts lielāks kaitējums (sabojāta reputācija, ierobežota iespēja atrast darbu utt.), nekā būs sabiedrībai ieguvums no šādas publikācijas.

Tāpat saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likuma 16. panta pirmo daļu Jums ir tiesības vērsties pie pārziņa (medija, portāla) un argumentēti pieprasīt, lai Jūsu personas datu apstrāde tiktu pārtraukta, ja apstrādātie personas dati ir nepatiesi.

Ja neizdodas šo situāciju atrisināt savstarpējā komunikācijā ar pārzini (mediju, portālu), Jums ir tiesības vērsties ar sūdzību Datu valsts inspekcijā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU