TĒMA: Nodokļi

Pašnodarbinātajiem, kas nav MUN maksātāji, minimālās iemaksas nebūs obligātas

J
jautā:
07. novembrī, 2016
Inga

Labdien, izlasīju Jūsu skaidrojumu, ka pašnodarbinātajām personām, kas ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, būs papildus jāmaksā 97.16 EUR. Bet sakiet, lūdzu, kas ir ar tiem pašnodarbinātajiem, zemniekiem, saimnieciskās darbības veicējiem parastajā režīmā, vai uz viņiem arī attieksies šī norma, ka būs obligāti jāmaksā 97.16 EUR?

A
atbild:
28. novembrī, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls

Līdzšinējā kārtība, kādā tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas  (VSAOI), tiek saglabāta pašnodarbinātajiem (maksā 23% IIN). Jaunās prasības par obligāto sociālo iemaksu veikšanu vismaz no minimālās algas apmēra (2017. gadā – no ¾ minimālās algas) attiecas uz tiem pašnodarbinātajiem, kas izvēlējušies maksāt mikrouzņēmuma nodokli (MUN).

Minimālās sociālās iemaksas nav paredzēts piemērot:

  • pašnodarbinātajiem;
  • sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātājiem;
  • iekšzemes darba ņēmējam pie darba devēja ārvalstnieka;
  • ārvalstu darba ņēmējam pie darba devēja ārvalstnieka.

Pašnodarbināta persona ir:

  1. persona, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā un kura saņem autoratlīdzību (autortiesību un blakustiesību atlīdzību), izņemot autortiesību mantinieku un citu autortiesību pārņēmēju;
  2. zvērināts notārs, zvērināts advokāts, zvērināts revidents, zvērināts tiesu izpildītājs;
  3. prakses ārsts, prakses farmaceits, prakses veterinārārsts, prakses optometrists;
  4. zemnieku (zvejnieku) saimniecības īpašnieks, kas, nebūdams darba tiesiskajās attiecībās ar savas zemnieku (zvejnieku) saimniecības pārvaldes institūciju, veic šīs zemnieku (zvejnieku) saimniecības vadības funkciju, ja šajā zemnieku (zvejnieku) saimniecībā likumā noteiktajā kārtībā nav iecelts (ievēlēts) pārvaldnieks (direktors);
  5. individuālais komersants;
  6. cita fiziskā persona, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā un kura reģistrējusies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja.