TĒMA: Pensijas

Latvijas pensijai ņem vērā apdrošināšanas stāžu citās ES valstīs

J
jautā:
31. jūlijā, 2016
Imants Ronis

Turpat 10 g. nodzīvoju un strādāju UK, tagad esmu atgriezies. Vai UK nostrādātais laiks ir ņemams vērā LV pensijas stāžam? Esmu saglabājis Revenue UK visu gadu atskaites un algas lapas (P45 un P60).

A
atbild:
15. augustā, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja personai tiesības uz Latvijas vecuma pensiju rodas, ņemot vērā tikai Latvijas apdrošināšanas periodus, pensiju aprēķina saskaņā ar nacionālajām tiesību normām. Ja Latvijas apdrošināšanas periods nav pietiekams, lai rastos tiesības saņemt Latvijas vecuma pensiju, tad tiesību noteikšanā ņem vērā arī citu Eiropas Savienības valstu apdrošināšanas periodus, bet pensiju aprēķina, ņemot vērā tikai Latvijā uzkrāto pensijas kapitālu.

Tātad pašreiz tiesību noteikšanā uz Latvijas pensiju ņem vērā Lielbritānijas apdrošināšanas periodus.

Latvijā šogad pensionēšanās vecums ir 62 gadi un 9 mēneši. Latvijas pensijas saņemšanai nepieciešams vismaz 15 gadu apdrošināšanas (darba) stāžs.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) tiesības uz Latvijas pensiju nosaka un to piešķir, pamatojoties uz personas individuālajiem datiem. Tāpēc Jums ir jāvēršas VSAA, lai noskaidrotu ar pensiju saistītos jautājumus savā konkrētajā situācijā.