Projekts attiecas uz VGV–AC sākumskolas, pamatskolas un internāta ēkas 2. stāva telpām Pāvila Rozīša ielā 5, Valmierā. Mācību vides un infrastruktūras pilnveides projekts risinās mūsdienu prasībām atbilstošas un drošas vides pieejamību skolas ēkās. Lai mācību procesu varētu pilnvērtīgi nodrošināt skolēniem ar kustību traucējumiem, telpas ir nepieciešams paplašināt, paredzot tajās atpūtas vietas, lai audzēkņiem nodrošinātu pilnvērtīgas iespējas gan mācībām, gan atpūtas brīžiem. Tāpat mācību klasēs nepieciešams izbūvēt platākas durvju ailes, turklāt šobrīd iekļūšanu mācību telpās personām ar kustību traucējumiem apgrūtina sliekšņi. Plānots izveidot arī atsevišķas atpūtas telpas, kur skolēni varēs uzturēties gadījumā, ja piedzīvos, piemēram, trauksmes epizodes. Lai regulētu skolēnu plūsmu, paredzēts paplašināt gaiteņus un tajos ierīkot ar atbilstošām mēbelēm aprīkotas atpūtas zonas. Esošos mācību kabinetus būs iespējams paplašināt daļu no internāta telpām pārbūvējot par jauniem mācību kabinetiem, to iespējams īstenot, jo katru gadu samazinās skolēnu skaits, kuri izmanto internāta pakalpojumu. Arī skolas sanitārās telpas (labierīcības) ir jāpielāgo, lai tās varētu izmantot personas ar kustību traucējumiem.
Sākumskolas korpusā personām ar kustību traucējumiem pa esošo ieeju ir iespējams iekļūt skolas ēkā, bet nav iespējams nokļūt uz otrā stāva mācību kabinetiem. Pamatskolas korpusā un internātā personām ar kustību traucējumiem pārvietoties ir apgrūtināti. Projektā ir paredzēts sakārtot kāpņu telpas – internāta un sākumskolas kāpnes tiks aprīkotas ar pacēlāju, lai personām ar kustību traucējumiem nodrošinātu nokļūšanu no viena stāva uz nākamo.
Šis vides piekļūstamības pārbūves projekts risinās izglītības pēctecības iespējas VGV–AC speciālās pirmsskolas programmu audzēkņiem, ko katru gadu absolvē līdz sešiem bērniem ar kustību traucējumiem.
Pārbūves laikā tiks sakārtotas inženierkomunikācijas un skolas telpas tiks aprīkotas arī ar energoefektīvu apgaismojumu.
Projekts “Valmieras Gaujas krasta vidusskolas–attīstības centra mācību vides pilnveide” tiek īstenots no 2025. gada 1. februāra līdz 2029. gada 31. decembrim. Šobrīd notiek darbs pie būvprojekta izstrādes. Būvprojektu izstrādā un autoruzraudzību Iepirkuma rezultātā nodrošina sabiedrība ar ierobežotu atbildību “5. IELA”. Noslēdzoties būvprojekta izstrādei, tiks izsludināts iepirkums, lai noskaidrotu būvdarbu veicēju. Projekta kopējās izmaksas ir 1 210 038,82 eiro, projekta attiecināmās izmaksas – 1 033 038,82 eiro, t. sk. Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums – 878 083 eiro. Pašvaldības līdzfinansējums – 154 955,82 eiro. Ārpusprojekta izmaksas ir 177 000 eiro.
Par skolu
Iepriekšējās vērienīgās pārmaiņas skola piedzīvoja 2024. gada aprīlī, kad pēc pārbūves atklāta sporta zāle, kas īpaši pielāgota bērniem un jauniešiem ar speciālām vajadzībām, tai skaitā nodrošināta iekļūšana sporta zāles piebūves ēkā personām ar kustību traucējumiem, tāpat veikta teritorijas labiekārtošana un uzstādīti rotaļu elementi.
VGV–AC speciālās izglītības procesu nodrošina vairākās īstenošanas vietās Valmierā: Pāvila Rozīša ielā 5 (adrese, ko skars projekts), Pāvila Rozīša ielā 20 – pirmajā stāvā trīs mācību klases, otrajā stāvā internāts vidusskolēniem, Jumaras ielā 9 – speciālās pirmsskolas izglītības programmu īstenošanas vieta. VGV–AC ir programmu īstenošanas vietas arī Vaidavā – Nākotnes ielā 1 un Skolas ielā 5, kur pamatā tiek realizētas profesionālās speciālās pamatizglītības programmas.
VGV–AC 2024./2025. mācību gadā kopā bija 340 izglītojamie, no tiem bija 207 skolēni pamata un vidējā izglītībā, 98 bērni ispeciālās pirmsskolas izglītības programmās un 35 audzēkņi apguva profesionālās pamatizglītības programmas.
2025. gada 17. oktobrī norisināsies VGV–AC 150 gadu jubilejas svinības.