Par to tika spriests pirmdien, 7. jūlijā, Ekonomikas ministrijas (EM) vadībai tiekoties ar AS “Rīgas siltums” vadību, lai turpinātu strādāt pie risinājumiem siltuma tarifa kāpuma novēršanai.
Sanāksmes laikā puses identificēja vairākus potenciālos risinājumus, kas uzlabotu siltumenerģijas tirgu, tajā skaitā dotu iespēju gūt maksimālo labumu no koģenerācijā ražotā siltuma izmantošanas siltumapgādē, kas tādējādi mazinātu negatīvo spiedienu uz Rīgas siltumenerģijas tarifu. Pēc padziļinātu aprēķinu veikšanas no AS “Rīgas siltums” puses tiks izlemts, kurš no šiem risinājumiem tiks īstenots, lai nodrošinātu ilgtspējīgu siltumenerģijas tirgus modeli un dotu pēc iespējas lielāku labumu rīdziniekiem. Tuvākajā laikā tiek plānota tikšanās arī ar Konkurences padomi, kuras laikā plānots pārrunāt plānotos siltumenerģijas tirgus uzlabojumus un to atbilstību konkurences tiesībām.
“Siltuma tarifa kāpuma Rīgā nepieļaušana ir viens no jautājumiem, ko Ekonomikas ministrija uzskata par vienu no savām galvenajām šābrīža prioritātēm. Kā kapitāldaļu turētāja gan AS “Rīgas siltums”, gan AS “Latvenergo” arī turpmāk sēdīsimies pie viena galda, līdz tiks rasts optimālākais risinājums,” uzsver EM valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Raivis Bremšmits.
Pašlaik spēkā esošais siltumenerģijas tarifs Rīgā ir 77,77 eiro par megavatstundu (MWh), bet faktiski izmaksas par MWh bija 79,82 eiro. Klienti visu apkures sezonu maksāja 74,17 eiro par MWh. Starpība starp faktiskajām izmaksām un klientu samaksāto veidoja 5,65 eiro par MWh, no kuriem 3,60 eiro bija uzkrātā izlīdzināšanas komponente no iepriekšējā gada ieņēmumiem, savukārt 2,05 eiro bija nesegtās izmaksas, kas tiks novirzītas uz jauno tarifu. Saskaņā ar AS “Rīgas siltums” iesniegto jauno tarifa projektu paredzēts, ka no rudens tarifs varētu pieaugt līdz 88,10 eiro par MWh, savukārt patērētājiem, ņemot vērā tirgus cenas izmaiņas, būtu jāmaksā 90,15 eiro par MWh, no kuriem 2,05 eiro ir iepriekšējā tarifu periodā nesegtās izmaksas.
Galīgais lēmums par tarifu ir Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) kompetencē, kas izvērtēs iesniegto pamatojumu un aprēķinus. EM sagaida, ka gan AS “Rīgas siltums”, gan SPRK rīkosies atbildīgi un atradīs risinājumus, kas pasargā iedzīvotājus no nepamatotu izmaksu celšanas, šajā procesā nodrošinot pilnīgu caurskatāmību.