Dabas kredīti – tās ir investīcijas dabai labvēlīgās darbībās, ko veic uzņēmums, finanšu iestāde, publiska struktūra vai iedzīvotājs, kurš savukārt var gūt labumu no tīrākām ekosistēmām, mazāka riska, labākas reputācijas un savu projektu lielākas sociālās pieņemamības. Šīs dabai labvēlīgās darbības var novērtēt un sertificēt neatkarīga organizācija, tādējādi investoriem, kuri ar šiem dabas kredītiem sponsorē konkrēto darbību, nodrošinot uzticamību. Darbības, ko atbalsta ar dabas kredītiem, var būt ļoti dažādas – mitrāju atjaunošana un meža platību paplašināšana ir tikai daži piemēri Eiropas Savienībā.
Trīs ceturtdaļas no visiem uzņēmumiem eirozonā ir atkarīgi no dabas, un dabas kredīti kļūst par inovatīvu rīku, ar ko varam citādi novērtēt dabu, turklāt tie uzskatāmi arī par aktīvu, kas piesaista investorus. Dabas kredīti – tā ir iespēja, ko vienlaikus var izmantot gan uzņēmējdarbībai, gan dabas atjaunošanai, proti, tie veicina bioloģisko daudzveidību un ļauj saglabāt dzīvotnes, tajā pašā laikā radot ieņēmumus tiem, kuri strādā dabas aizsardzības jomā, un investoriem.
Šis jaunais rīks ne vien sniedz jaunas ienākumu iespējas lauksaimniekiem, mežsaimniekiem, zvejniekiem, zemes īpašniekiem un vietējām kopienām, bet arī palīdz tām atjaunot ekosistēmas un stiprināt savu uzņēmumu noturību. Plašs ir arī potenciālo pircēju un investoru loks, sākot no privātiem uzņēmumiem un finanšu iestādēm līdz maziem investoriem un publiskām struktūrām.
Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena sacīja: "Mums bilancē jāiekļauj arī daba. Un dabas kredīti ir tieši tas, kas mums ir vajadzīgs. Ja tie būs labi izplānoti, tie nodrošinās efektīvu, uz tirgu orientētu instrumentu, kas mudinās privāto sektoru investēt un ieviest jauninājumus. Ar investīcijām un inovācijām mēs radām ieņēmumus tiem, kas strādā, lai aizsargātu dabu, tostarp mūsu lauksaimniekiem, mūsu zemes īpašniekiem, mūsu mežsaimniekiem."
Tādā veidā ar dabas kredītiem tiks risināta dabas degradācijas un klimata pārmaiņu problēma, vienlaikus atbalstot plašākus ES mērķus konkurētspējas un noturības jomā, kā izklāstīts paziņojumā "ES Konkurētspējas kompass" un "Tīras rūpniecības kurss". Jau šodien klimatiskie riski rada augstākas apdrošināšanas izmaksas un zaudējumus piegādes ķēdēm un lauku saimniecībām, un uzņēmumiem, kuri nepielāgosies un neatbalstīs dabas saglabāšanu, nākamajā desmitgadē tie varētu radīt izmaksas līdz pat 7 % apmērā no gada peļņas.
Plašāka informācija (angļu valodā): Nature Credits Roadmap to reward nature-positive action and boost private finance.