DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Vasara VIZIUM rit pilnā sparā – pievienojies zinātnes piedzīvojumam

Publicitātes foto.

Jūlijā Ventspils zinātnes centra VIZIUM viesiem tiks piedāvātas izzinošas un radošas aktivitātes, kur ar praktiskiem eksperimentiem un radošu darbošanos tiks atklāti gaismas noslēpumi, kā darbojas pasaule ap mums, iepazītas optiskās ilūzijas, skaņa un daudz kas cits! Jaunajā zinātnes šovā tiks pētīts uguns skaistums un noslēpums, savukārt “3D spēļu izstrādes hakatonā” skolēni izveidos paši savu spēli.

Jūlijā radošās darbnīcas notiek katru dienu plkst. 13.00 un 15.00.  Katru nedēļu tiek piedāvāts jauns darbnīcu saturs:

  • 1.–6. jūlijā
    • plkst. 13.00 "Optiskās ilūzijas"
    • plkst. 15:00 "Esi inženieris"
  • 7.–13. jūlijā
    • plkst. 13.00 "Sadzirdi vasaru!"
    • plkst. 15.00 "Stiprāks par zemestrīci"
  • 14.–20. jūlijā
    • plkst. 13.00 "Programmē un zīmē!"
    • plkst. 15:00 "Pasakainais meža namiņš"
  • 21.–27. jūlijā
    • plkst. 13.00 "Gaisma laika gaitā"
    • plkst. 15.00 "Vasara uz sliedēm"
  • 28. jūlijs–1. augusts
    • plkst. 13.00 "Iekustini dzīvi mežā"
    • plkst. 15:00 "Iepazīsti augus!"

Tāpat zinātnes centra apmeklētājiem no jūlija tiks piedāvāts jauns zinātnes šovs “Pirms pelniem”, kurā pētīsim, kā uguns uzvedas dažādos apstākļos, kāpēc uguns dažreiz dejo krāsainās liesmās un kā to kontrolēt droši. Ar pārsteidzošiem eksperimentiem tiks demonstrēts uguns spēks, skaistums un noslēpumus – zinātnes valodā, bet jautrā un saprotamā veidā. Turpinās arī zinātnes šovs “Zinātne kastē”, kurā šova apmeklētāji paši aktīvi iesaistās un atklāj fizikas noslēpumus.

Zinātnes šovi notiek katru dienu:

  • P. – T. plkst. 12.00 “Pirms pelniem”; plkst. 14.00 “Zinātne kastē”.
  • C. – Sv. plkst. 12.00 “Pirms pelniem”; plkst. 14.00 “Zinātne kastē”; plkst. 16.00 “Pirms pelniem”.

Savukārt 15. un 16. jūlijā 4.–11. klašu skolēni aicināti piedalīties VIZIUM “3D spēļu izstrādes hakatonā”, kur ikvienam būs iespēja izveidot pašam savu 3D spēli.  Dienas gaitā dalībnieki apgūs nedaudz no visa, kas nepieciešams, lai spēli radītu: 3D modelēšanu, animāciju, mūziku, fiziku, mākslīgo intelektu, dažādas 3D programmas,  Roblox Studio rīkus un kodus. 15. jūlijā spēli veidos 4.–6. klašu skolēni, bet 16. jūlijā 7.–11. klašu skolēni. Plašāka informācija un pieteikšanās šeit: www.adre.se/3dhakatons.

Arī vasarā pirmsskolas vecuma bērniem ir iespēja apmeklēt zinātnes centra VIZIUM “Mazo pētnieku darbnīcu”. Mazajiem pētniekiem ir iespēja radoši darboties un veikt aizraujošus eksperimentus, interesentā veidā iepazīstot STEM pasauli, kā arī rotaļāties Mazo pētnieku galerijā kopā ar smaidīgajiem VIZIUM pasniedzējiem, sniedzot vecākiem nelielu atelpas brīdi. Nodarbības norisinās sestdienās un svētdienās plkst. 10.30–12.30. Lai pieteiktos nodarbībai, nepieciešams aizpildīt pieteikšanās anketu: www.adre.se/pieteiktiespetnieki.

Tāpat jūlijā un augustā turpinās vasaras dienas nometne “TehnoEko: STEAM gudrinieks”! Sešgadniekus un 1. – 5. klašu skolēnus sagaida aizraujošas un daudzveidīgas STEM nodarbības gan mācību klasēs un laboratorijā, gan ekspozīcijas zālē. Nometnes laikā būs iespēja ne tikai izzināt tehnoloģiju un dabaszinātņu pasauli, bet arī aktīvi un jautri pavadīt laiku ārpus VIZIUM kopā ar jauniem draugiem. Pieteikties iespējas arī uz atsevišķām dienām. Pieteikšanās anketa: www.adre.se/steamgudrinieks.

Iegādāties biļetes uz radošajām darbnīcām, ekspozīcijas zāli un zinātnes šoviem iespējams mājas lapā www.vizium.lv un zinātnes centra VIZIUM kasē. Plašāka informācija pieejama pa tālr.: 66776633, rakstot uz e-pastu: info@vizium.lv, VIZIUM sociālajos tīkos (@viziumventspils), kā arī mājas lapā www.vizium.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Zinātne un zināšanas kā valsts vērtība

Publikāciju ciklā par zinātni Latvijā, LV portāls dod vārdu zinātniekiem, lai diskutētu par pētniecības jomām un sabiedrībā mazāk zināmiem sasniegumiem, un to, kā zinātnes attīstība var veicināt valsts izaugsmi un labklājību.

Viens no demokrātiskas un turīgas valsts stūrakmeņiem ir izglītoti iedzīvotāji un zinātnes sasniegumi. Attīstītās valstis stratēģiski investē pētniecībā un zinātnē, lai stimulētu inovācijās balstītas ekonomikas izaugsmi. “Uz papīra” tas ir atzīts arī Latvijā. Piemēram, kā viena no prioritātēm Latvijas Nacionālās attīstības plānā 2021.–2027. gadam ir uzsvērta “zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai”.

Turpat arī akcentēts: “Zināšanas un kvalitatīva, iekļaujoša un mūsdienīga izglītība ir stipras valsts pamats.” “Zināšanu sabiedrība ir aktīva sabiedrība”, kurai piemīt “nepieciešamās līdzdalības prasmes un spējas aizstāvēt savas tiesiskās intereses”. “Medijpratība un kritiskā domāšana ir labākā Latvijas aizsardzība pret hibrīdiem apdraudējumiem.”

 

 

Realitātē Latvijā zinātnē ticis ieguldīts nepietiekami, lai nodrošinātu “nacionālās attīstības mērķu sasniegšanai nepieciešamo zināšanu apjomu un to pārnesi izglītībā un nozarēs”. Pašreizējais finansējums zinātnei – 0,7% no IKP – joprojām ir tālu no vidējā rādītāja Eiropas Savienībā (2,3%).

Tomēr ne mazāk svarīgs ir jautājums –, vai zinātne un zināšanas Latvijas sabiedrībā ir vērtība?

Nesen veiktā pētījuma “Zinātnes patēriņa un līdzdalības izpēte” rezultāti liecina, ka vairumam sabiedrības nav skaidrs, kā zinātnes attīstība var veicināt valsts labklājību un mazināt nabadzību. Tikai 21% sabiedrības vispār spēj nosaukt kādu Latvijas zinātnieku un tikai 20% ir informēti par kādu Latvijas zinātnieku sasniegumu.


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI