Sarunas laikā amatpersonas uzsvēra reģionālās sadarbības nozīmi Baltijas jūras reģiona drošības un ekonomiskās noturības stiprināšanā. Tika pārrunātas konkrētas sadarbības iespējas, tostarp Latvijas un Vācijas uzņēmumu iesaiste zaļās enerģijas un ūdeņraža projektu attīstībā, kā arī iespējamā sadarbība ar uzņēmumiem, piemēram, Liebherr un Apex Group.
“Latviju un Mēklenburgu–Priekšpomerāniju vieno kopīgas intereses tādās stratēģiski nozīmīgās jomās kā atjaunojamā enerģija, digitalizācija un biotehnoloģijas. Šī tikšanās ir būtisks solis ciešākas ekonomiskās sadarbības veidošanā, kas stiprinās mūsu reģiona noturību un pavērs jaunas iespējas uzņēmējiem abās valstīs,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
V. Valainis īpaši atzinīgi novērtēja Mēklenburgas–Priekšpomerānijas pieredzi enerģijas jomā, kā arī abu reģionu ciešo iesaisti Baltijas Hub projektā, kas paredz savienot Latvijas, Lietuvas un Vācijas elektroenerģijas tīklus. Latvija mērķtiecīgi attīsta atjaunojamās enerģijas kapacitāti un vēlas kļūt par reģiona zaļās elektroenerģijas un ūdeņraža eksportētāju.
Tikšanās laikā tika uzsvērta arī sadarbības iespēja digitalizācijas jomā – gan valsts pārvaldes procesos, gan viedās loģistikas un kiberdrošības risinājumos jūrniecības sektorā. Latvija šobrīd ir vienīgā ES valsts, kur būvniecības administratīvais process ir pilnībā digitalizēts, un ir gatava dalīties pieredzē ar Vācijas partneriem.
Latvijas un Mēklenburgas–Priekšpomerānijas sadarbība tiks turpināta arī 2025. gada 26. septembrī Rostokā plānotajā biznesa forumā, kur Latvija būs foruma partnervalsts.
Vizītes ietvaros Latvijā viesojas arī aptuveni 14 uzņēmēju delegācija no digitalizācijas, enerģētikas un inovāciju sektoriem, kā arī Rostokas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvji. Delegācijai sagatavota īpaša programma sadarbībā ar LIAA un Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameru, kā arī paredzēta vizīte uzņēmumā LMT un dalība konferencē Deep Tech Atelier.
Šī vizīte iezīmē nozīmīgu soli ceļā uz ciešāku Latvijas un Mēklenburgas–Priekšpomerānijas sadarbību, kas balstās kopīgās vērtībās, reģionālās drošības interesēs un vienotā redzējumā par zaļo un digitālo pāreju.