DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts aizsardzība
1
1

"Sargs.lv" skaidro: kā Jūras spēki sargā kritisko infrastruktūru "Baltic Sentry" ietvaros

FOTO: Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija.

Krievijas īstenotie hibrīddraudi pret Eiropas zemūdens infrastruktūru kļūst aizvien regulārāki – oktobrī Baltijas jūrā tika bojāti sakaru kabeļi starp Somiju un Igauniju, kā arī gāzesvads “Balticconnector”, kas radīja bažas par sabiedroto spēju aizsargāt kritisku infrastruktūru. Reaģējot uz notikušo, NATO 24. oktobrī uzsāka operāciju “Baltic Sentry”, lai pastiprinātu militāro klātbūtni reģionā un uzraudzītu zemūdens infrastruktūru. Šīs operācijas ietvaros Latvijas Jūras spēki diennakts režīmā patrulē Baltijas jūrā. “Sargs.lv” skaidro, kā tiek fiksēti aizdomīgi kuģi, uzraudzīta sakaru kabeļu drošību un kāda ir sadarbība ar sabiedrotajiem.

Kuģu uzraudzība un reaģēšana uz aizdomīgiem notikumiem

Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs (MRCC)

Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs (MRCC).

Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Šādās situācijās tiek piesaistīti arī sabiedroto kuģi, kas var palīdzēt apsekot aizdomīgo kuģi, ja tie atrodas reģionā un bieži ir gatavi ātri reaģēt.

Viens no būtiskākajiem uzdevumiem operācijas ietvaros ir zemūdens kritiskās infrastruktūras aizsardzība. Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centra (MRCC) priekšnieks atklāj, ka operatīvais centrs nesen reaģēja uz incidentu, kad tika pārrauts zemūdens kabelis starp Ventspili un Gotlandi.  

“Mēs fiksējam kuģus, kas atradās kabeļa tuvumā, un nododam informāciju izmeklējošām iestādēm. Patruļkuģis uz vietas veic vizuālu pārbaudi un, ja nepieciešams, arī iztaujā kuģus,” skaidro centra priekšnieks.

Jūras spēku patruļkuģis Baltijas jūrā naktī.

Jūras spēku patruļkuģis Baltijas jūrā. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Kad apdraudējums ir apstiprināts, Jūras spēki sadarbojas ar citām institūcijām, tai skaitā arī ārvalstu partneriem. Piemēram, Zviedrijas krasta apsardze sniedza atbalstu šajā gadījumā, palīdzot fiksēt situāciju uz vietas.

Patruļkuģi jūrā 24/7

Patruļkuģa komandieris uzsver, ka Jūras spēki “Baltic Sentry” ietvaros atrodas jūrā praktiski nepārtraukti.

“Mēs esam jūrā 24/7, izņēmums var būt tikai slikti laikapstākļi. Mēs uzraugām zemūdens infrastruktūru un kuģu satiksmi pie tās. Ja saņemam informāciju par aizdomīgām darbībām, nekavējoties reaģējam,” viņš saka.

Patruļkuģa stūres māja.

Patruļkuģa stūres māja. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Informācija tiek saņemta no Jūras operāciju centra, un kuģis dodas uz notikuma vietu, kur veic novērtējumu, sazinās ar citiem kuģiem un, ja nepieciešams, piesaista papildu resursus. Tie var būt arī zemūdens droni vai mīnu kuģi.

Mīnu kuģu komandieris, skaidro, ka šobrīd kuģis piedalās ne vien treniņos, bet arī aktīvā patrulēšanā un zemūdens kritiskās infrastruktūras apsekošanā.

“Mums ir paaugstināta gatavība. Sekojam līdzi arī civilajai satiksmei un regulāri apsekojam infrastruktūru, jo precīzi noteikt, kur atrodas zemūdens kabeļi, nav vienkārši – tas ir kā meklēt adatu siena laukā,” portālam "Sargs.lv" atklāj mīnu kuģu komandieris.

Viņš uzsver, ka mīnu kuģi ir aprīkoti ar specializētu tehniku un spēj identificēt anomālijas pie zemūdens infrastruktūras objektiem. Tāpat tiek izmantoti arī zemūdens droni, kas ļauj precīzi novērtēt situāciju un atklāt potenciālos apdraudējumus.

Sadarbība ar sabiedrotajiem

Darbs notiek ciešā sadarbībā ar NATO sabiedrotajiem. Mīnu kuģa komandieris stāsta, ka regulāri tiek koordinēta informācija par kuģošanas situāciju Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.

“Mīnu kuģu uzdevums ir nodrošināt drošību jūras ceļiem un infrastruktūrai. Mūsdienu hibrīdkara apstākļos zemūdens kritiskās infrastruktūras objekti var kļūt par mērķi,” viņš uzsver.

Jūras spēku mīnu kuģis.

Jūras spēku mīnu kuģis. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Latvijas Jūras spēki jau gadiem ir uzturējuši klātbūtni Baltijas jūrā, taču “Baltic Sentry” ietvaros šī darbība kļuvusi vēl intensīvāka. Mērķis ir skaidrs – aizsargāt infrastruktūru, novērst potenciālus draudus un stiprināt sabiedroto klātbūtni reģionā.

Lai gan operācija ir atbilde uz konkrētu incidentu, tās nozīme sniedzas tālāk – tā kalpo kā apliecinājums tam, ka Baltijas jūra ir vieta, kur sabiedrotie ir klātesoši un gatavi rīkoties.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI